Sözcü Plus Giriş

Efsanevi rock müzik topluluğu Pink Floyd'un solist ve bas gitaristi Roger Waters, meslektaşı Jon Bon Jovi'yi eleştirdi. Dünya üzerindeki sosyal ve politik olaylara, özellikle de İsrail'e karşı duruşuyla tanınan İngiliz müzisyen Roger Waters, İsrail'i öven ve ülkeyi turnesine dâhil eden Jon Bon Jovi'ye tepki gösterdi.

Uzun yıllardır İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı şiddet politikasını sert bir şekilde eleştiren 71 yaşındaki müzisyen Roger Waters, Bon Jovi'nin bir röportajında İsrail'e övgüler yağdırması ve turnesine İsrail’i de dahil etmesi üzerine Jovi ve gruptaki diğer üyelere hitaben uzun bir mektup kaleme aldı.

‘İSRAİL HARİKA BİR YER’

Şimdilerde dünya turnesine devam eden Amerikalı müzisyen Jon Bon Jovi geçen hafta Yedioth Ahronoth gazetesine verdiği röportajda, İsrail'e övgüler yağdırırken “Buranın harika bir yer olduğunu duydum ve her zaman gelmek istedim. Burası bütün dinlerin doğduğu bir mekan. Daha önceleri çok yoğundum ve ziyaret edemedim ama bu defa turneye dahil edilmesi için özellikle ısrar ettim” demişti.

ROGER WATERS SESSİZ KALAMADI

Röportajı okuyan Waters da Jovi ve gruptaki diğer üyeler için bir mektup kaleme alarak, “Suçların en büyüğü, sessiz kalmak ve umursamamaktır” diye seslendi.

İsrail'deki hiçbir organizasyona katılmayan Waters, meslektaşlarını da bu ülkede konser vermemeleri için örgütlüyor.

Roger Waters’ın kaleme aldığı mektup ise özetle şu şekilde…

“Daha önce meslektaşlarıma defalarca anlattığım İsrail ve onun uyguladığı tecrit politikalarının geçmişini burada tekrar yazma gereği duymuyorum.

Jon'un Yedioth Ahronoth'ta çıkan röportajını gördüm ve bunun üzerine İsrail'in on yıllardır Filistin halkına karşı yürüttüğü baskıcı uygulamaları bir daha anmak istedim.

Sonuç olarak bu bir tercih ve siz de 3 Ekim günü Tel Aviv'de konser vermeyi kabul ederek kendi duruşunuzu sergilediniz. Bebek yakan yerleşimcilerle omuz omuza durmayı tercih ettiniz. Rachel Corrie'yi bulldozeriyle ile ezen şoförle omuz omuza durmayı tercih ettiniz. Sahildeki gençleri bombalayan denizciyle omuz omuza durmayı tercih ettiniz. Yeşil t-shirt'lü çocuğu dürbünlü tüfekle vuran askerle omuz omuza durmayı tercih ettiniz. Soykırım yapmayı öneren Adalet Bakanı ile omuz omuza durmayı tercih ettiniz ve adaletin yanında durmayı reddettiniz. Mülteci kamplarını bombalamayı kabul etmeyen pilotla yan yana durmayı reddettiniz. Askerlik yapmamak için yıllarca hapiste kalmayı göze alan genç ile yan yana durmayı reddettiniz. Hayat kurtardığı için mesleği elinden alınan doktorla yan yana durmayı reddettiniz. Bacakları olmadan o moloz yığınında büyümeye çalışan çocukla yan yana durmayı reddettiniz.

Suçların en büyüğü, sessiz kalmak ve umursamamaktır.”

Yayınlanma Tarihi:16:25,