Reklamsız Sözcü

Rusya Devlet Başkanı Putin neden kovboy gibi yürüyor?

Yürüyüşü nedeniyle parkinson hastası olduğu düşünülen Putin'in neden 'kovboy' gibi yürüdüğü Hollandalı Nörolog Bas Bloem tarafından açıklandı.

android-time 22:00
Rusya Devlet Başkanı Putin neden kovboy gibi yürüyor?
Yürüyüşü nedeniyle parkinson hastası olduğu düşünülen Putin'in neden 'kovboy' gibi yürüdüğü Hollandalı Nörolog Bas Bloem tarafından açıklandı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sadece donuk yüz hatları ve ürkütücü bakışlara değil, değişik bir yürüme biçimine de sahip. Bu konuyla ilgili, Rusya Lideri’nin parkinson hastası olduğu iddiaları ortaya atılsa da Uzman Nörolog Bas Bloem, bunun sebebinin başka olduğunu belirtti.

Foto: CİHAN Parkinson hastası olduğu düşünülen Rusya Lideri’nin yürüyüş şekliyle ilgili uzman doktordan açıklama geldi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bu özellik ilk Hollandalı Nörolog Bas Bloem tarafından keşfedildi. Bir grup bilim insanıyla birlikte uluslararası bir çalışma yürüten Bleom, Putin’in “her an silah çekmeye hazır bir vahşi batı kovboyu” gibi yürüdüğünü farketti.

Hollandalı akademisyen, önce Putin’in parkinson hastası olduğunu düşünü. Çünkü bu yürüme şekli, başlangıç noktasındaki parkinson hastalığı belirtilerine uyuyordu.
Ancak araştırmayı derinleştiren uzmanlar, bu yürüyüş biçiminin özel bir eğitim sonucu kazanıldığını belirledi. Nijmegen Radboud Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli olan Nöroloji uzmanı Bas Bloem, uluslararası bir grup bilim insanıyla ortak bir araştırma yürütüyordu. Bloem, araştırma sırasında Putin’in alışılmışın dışında bir yürüyüş şekline sahip olduğunu farketti.

SEBEBİ KGB EĞİTİMİ

Rusya Devlet Başkanı, yürürken sağ kolunu daha az hareket ettiriyordu. Bloem’a göre Putin’in sağ kolu daima vücuduna yakındı. Her an silahını çekmeye hazır vahşi batı kovboylarına benziyordu. Hollandalı Nörolog, bunun parkinson hastalığı belirtisi olabileceğini düşündü. Başlangıç düzeyindeki parkinson hastalığı da benzer belirtilerle ortaya çıkıyor. Ancak Bloem ve ekibi araştırmayı derinleştirince, sadece Putin değil diğer Rus liderlerin de aynı şekilde yürüdüğünü farkettiler.

SADECE PUTİN DEĞİL…

Başbakan Dimitri Medvedev, eski ve yeni savunma bakanları ile düzey askeri yetkililerin de tıpkı Putin gibi yürürken sağ kollarını vücutlarına daha yakın tutuyorlardı. Araştırmacılara göre, bütün bunlar tesadüf değildi. Bu yürüme şekli Rus Gizli Servisi’nin (KGB) savunma yöntemlerinden biri. KGB’de eğitilen bütün subaylara bu öğretiliyor. Tehlikeye karşı sürekli tetikte ve sağ kol her an silaha davranacakmış biçimde yürümek, savunma önlemlerinin bir parçası.

Ancak Başbakan Medvedev’in KGB geçmişi yok. Ama buna rağmen o da silahına davranmaya hazır kovboy gibi yürüyor. Araştırmacılara göre Medvedev, “patronunu” yani Devlet Başkanı Putin’i taklit etmek için bu şekilde davranıyor. Bloem ve ekibinin bu araştırması British Medical Journal’ın yılbaşı özel sayısında yer alıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:5116.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more