Sözcü Plus Giriş

Rusya: Türkiye bizim için dost ülke ve başlıca ortağımız

Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) Büyükelçisi Vladimir Çijov, Türkiye’nin Moskova için dost ülke ve başlıca ortak olduğunu söyledi.

Güncellenme: 18:15, 09/10/2015
Rusya: Türkiye bizim için dost ülke ve başlıca ortağımız

Mesajlardan ilki Rusya'nın NATO daimi temsilcisi Aleksander Gruşko'dan geldi. Türkiye ile Rusya'nın birbirine düşman olmadıklarını ve Moskova'nın Ankara'ya kesinlikle bu gözle bakmadığını vurgulayan Gruşko, “Biz Türkiye'yi tehdit olarak görmüyoruz. Bizim Rusya olarak da Türkiye'ye yönelik temin ederim askeri açıdan en ufak kötü bir niyetimiz yok. Son günlerde yaşanan hava sahası ihlali olayları gereksiz biçimde siyasileştirilmiştir” dedi.

İkinci “Biz düşman değiliz” açıklaması Rusya'nın batıdaki sesi, AB daimi temsilcisi Vladimir Çijov'dan geldi. Rusya'nın Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı askeri operasyonu bağlamında Moskova-Ankara hattında yaşanan gelişmeleri yabancı basına değerlendiren Çijov, “Türkiye bizim için dost ülke. Sadece enerji alanında değil, diğer alanlarda da başlıca partnerimiz. Askeri temaslar dahil Moskova ve Ankara arasında iletişim hatları her zaman açık. Rus askeri yetkilileri, ortaya çıkabilecek tüm konuların ele alınması için Türk askeri yetkilileri ile temas halinde” dedi.

CİHAN

Rusya: 200 direnişçi öldürüldü

Rusya: 200 direnişçi öldürüldü

Yayınlanma Tarihi:18:14,