Reklamsız Sözcü

Sizce Akdeniz’de ne kadar savaş gemisi var? İşte cevabı!

Son günlerde Suriye'de yaşanan olaylar ve gelişmelerden dolayı Akdeniz'de Türkiye'ye ait toplam 34 gemi bulununuyor.

android-time 19:02
Sizce Akdeniz’de ne kadar savaş gemisi var? İşte cevabı!
Son günlerde Suriye'de yaşanan olaylar ve gelişmelerden dolayı Akdeniz'de Türkiye'ye ait toplam 34 gemi bulununuyor.

Birçok ülkenin savaş gemilerini konuşlandırdığı Akdeniz’de Türkiye’ye ait  20’si muhrip, 14’ü yardımcı gemi olmak üzere toplam 34 geminin bulunduğu öğrenildi. Bu gemilerden 3 korvet , 1 denizaltı, 1 hücum bot ve 1 fırkateynin sürekli olarak Akdeniz’de hareket halinde oldukları ve keşif ve gözetleme görevinde bulunduğu öğrenildi. 

Akdeniz’deki 34 geminin dışında  Deniz Kuvvetleri’ne ait diğer gemilerin de uluslararası yapılan tatbikatlarda görevli olduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı bu gemilerin hangi tatbikatta görevli olduğunu ise internet sitesindeki ‘Günlük Faaliyetler’ bölümünde açıkladı.

TÜRKİYE’YE AİT 34 SAVAŞ GEMİSİ BULUNUYOR
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait  20’si muhrip, 14’ü yardımcı gemi olmak üzede  34 geminin Akdeniz’de bulunduğu öğrenildi.  Bu gemilerden  3 korvet , 1 denizaltı, 1 hücum bot ve 1 fırkateyn sürekli olarak Akdeniz’de hareket halinde oldukları ve keşif ve gözetleme görevinde bulunduğu öğrenildi.

RUSYA’YA AİT 13 GEMİ VAR
Suriye’nin Lazkiye bölgesinde hava üssü ve Tartus’ta da deniz üssü bulunan Rusya’nın ise Akdeniz’de 13 gemisi bulunuyor. Bu gemilerden 4’ünün muhrip 9’unun ise yardımcı gemi olduğu belirtildi.

ABD’NİN 3 MUHRİP GEMİSİ BULUNUYOR
ABD’nin ise Akdeniz’de şu anda 3 muhrip gemisinin bulunduğu öğrenildi.

İTALYA’NI 2  FRANSA’NIN 5 GEMİSİ VAR
1 uçak gemisi, 2 muhrip gemi, 1 fırkateyn ve 1 istihbarat gemisi olmak üzere Fransa’nı Akdeniz’de 5 gemisi görev yapıyor.  İtalya’nın ise  1 fırkateyn ve 1 denizaltı Akdeniz’de konuşlu olduğu öğrenildi.  İngiltere, Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda’nın ise birer gemilerinin bulunduğu belirtildi.

TÜRK GEMİLERİNİN ‘GÜNLÜK FAALİYETLERİ’
Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri’ne ait diğer gemilerin ise 3 Aralık 2015 tarihinde yaptıkları faaliyetlerine ilişkin internet sitesindeki ‘Günlük Faaliyetler’ bölümünde bilgi verdi.  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait  bir Deniz Karakol Uçağı, Ege Denizi’nde uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra edere  NATO’nun Etkin Çaba Harekatı’na yardımcı destek sağladı. TCG BOZCAADA, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı’na iştirak ederek Lübnan açıklarında karakol görevi icra ediyor. Akdeniz Kalkanı Harekatı’nda görevli olan TCG BURAKREİS’in Doğu Akdeniz’de karakol icra karakol görevi icra ediyor. NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli TCG SOKULLU MEHMET PAŞA ve TCG AKÇAKOCA’nın Yunanistan ev sahipliğinde Orta Akdeniz’de icra edilen ARIADNE-2015 Tatbikatı’ iştirak ediyor.  Ayrıca harekat eğitim faaliyetini toplam 14 geminin icra ettiği belirtildi.    Murat VAROL / ANKARA, (DHA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:3904.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more