Reklamsız Sözcü

Tarihin ilk uzay yürüyüşü

Amerikalı astronot Ed White, 50 yıl önce uzayda 23 dakikalık yürüyüşü ile NASA açısından tarih yazdı

android-time 11:12
Tarihin ilk uzay yürüyüşü
Amerikalı astronot Ed White, 50 yıl önce uzayda 23 dakikalık yürüyüşü ile NASA açısından tarih yazdı

3 Haziran 1965'te Dünya'dan kilometrelerce uzakta Gemini 4 uzay aracından dışarı çıkan White, uzayda yürüyen ilk Amerikalı oldu. Aşağıda sakince süzülen, bulutlarla kaplı Dünya fotoğrafları, Uzay Yarışı'nın altın çağının simgeleri haline geldi. 

Foto: Shutterstock

White'ın uzay yürüyüşü Amerika açısından bir ilkti. Oysa Sovyet kozmonot Alexey Leonov birkaç ay önce, 18 Mart 1965'te insanlık tarihi açısından uzay yürüyüşünü yapan ilk insan olmuştu.

Ed White

Bu konuyla ilgili hazırlanan bir videoda Leonov, bu uzay yürüyüşüyle ilgili, “Olağanüstü bir duyguydu. Daha önce hiç öyle hissetmemiştim. Dünyanın üzerinde serbest duruyor ve onun muhteşem dönüşünü izliyordum.” açıklamasını yapıyor.

Alexey Leonov

Fakat Leonov'un bu tarihi yürüyüşü neredeyse felaketle sonuçlanacaktı. 5,3 metrelik bir kabloyla Voskhod 2 uzay kapsülüne bağlı olarak dışarıda 12 dakika geçiren Leonov'un tulumu uzay boşluğunda şişmişti ve kapsüle geri giremiyordu. Tulumdaki basıncın bir kısmını alması gerekiyordu. Fakat bu işlem de kanının ısınmasına ve ölüme yol açabilirdi. Ama neyse ki Leonov'un girişimi sorun çıkarmadan işe yaramıştı.

Foto: Shutterstock

Leonov, kapsül içinde bekleyen meslekdaşı Pavel Belyayev ile Dünya'ya geri döndüğünde araçları Ural dağları yakınlarındaki Sovyet şehri Perm'in kuzeyinde tayga ormanlarına iniş yapmıştı. -5 derecede kurtarılmayı beklediler.

Bu olay fiziksel sağlığı yerinde olan Leonov üzerinde izlerini bıraktı. Geçen ay Londra'daki Bilim Müzesi'ndeki kozmonot sergisinin açılışı için gelmişti. Leonov, kısa uzay yürüyüşü ve ardından karşılaştığı içeri girme sorunu sırasında terden 6 kilo kaybettiğini söyledi.

Foto: Shutterstock

Leonov ve White'ın cesur uzay yürüyüşleri sonraki daha büyük yürüyüş girişimlerinin temelini atmış oldu. Bugün Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) astronotlar ve kozmonotlar uzay aracı dışında düzenli olarak saatlerce zaman geçiriyor.

BBC

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more