Tarık Aziz’in naaşı toprağa verildi

Irak eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in cenazesi, Ürdün'ün Madaba kentinde defnedildi

Tarık Aziz’in naaşı toprağa verildi

Perşembe günü Aziz’in naaşının kaçırıldığı iddia edilmiş, ancak iddialar Iraklı yetkililerce yalanlanmıştı.

Tarık Aziz'in cesedi kaçırıldı

Tarık Aziz’in cesedi kaçırıldı

Irak’ta hapiste geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Aziz’in naaşı, başkent Amman’daki Nasiriye Katolik Kilisesi’nde yapılan cenaze töreninin ardından başkentin 30 kilometre güneyindeki Madaba kentinde toprağa verildi.

Saddam'ın başdanışmanlarından Tarık Aziz hayatını kaybetti

Saddam’ın başdanışmanlarından Tarık Aziz hayatını kaybetti

Aziz’in cenazesine, Iraklı ve Ürdünlü Hristiyanların yanı sıra Ürdün İçişleri Bakanı Mazen Saket ve milletvekili Muhammed Halil Atiyye de katıldı. Cenazeye katılanların bir kısmının, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve Tarık Aziz’in fotoğraflarını taşıdıkları görüldü. Tarık Aziz’in naaşı dün Amman’a ulaşmış ve Arap Tıp Merkezi’ne kaldırılmıştı.

Ürdünlü yetkililer, Aziz’in cenazesinin herhangi bir tören ve gösteri yapılmaması, havaalanından mezarlığa nakli sırasında slogan atılmaması şartıyla Ürdün’deki ailesine teslim edilmesine onay verildiğini açıklamıştı. Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde Başbakan Yardımcılığı da dahil birçok üst düzey görevde bulunan Aziz, geçirdiği kalp krizi sonucu geçen Cuma hayatını kaybetmişti.

Irak Ceza Mahkemesi tarafından Aziz’e siyasi partileri tasfiye etme suçundan idam cezası verilmişti. Aziz daha sonra aynı mahkeme tarafından “Barzani Aşireti”ni tasfiye ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...