Reklamsız Sözcü

Temizlikçi ‘çağdaş sanat eserini’ çöp sanarak attı

İtalya'da bir müzede sergilenen bir çağdaş sanat eserine anlam veremeyen temizlikçi, eseri 'kutlamadan kalan dağınıklık' sanarak toplaytıp çöpe attı

android-time 15:27
Temizlikçi ‘çağdaş sanat eserini’ çöp sanarak attı
İtalya'da bir müzede sergilenen bir çağdaş sanat eserine anlam veremeyen temizlikçi, eseri 'kutlamadan kalan dağınıklık' sanarak toplaytıp çöpe attı

İtalya’nın batısındaki Bolzano kentinde Museion Bozen-Bolzano'da sergilenen ve boş şampanya şişeleri, konfetiler ile bir disko topundan oluşan “Bu akşam dans etmeye nereye gidiyoruz?” adlı enstalasyon çalışması temizlik çalışanları tarafından çöp sanılarak atıldı.

Çalışanlar eseri, müzede yapılan bir kutlamadan arta kalanlar zannedince, sergilendiği odayı temizlemek için sanat eserini oluşturan şişeleri, disko topunu ve konfetileri toplayıp çöpe attı.

MÜZE AÇIKLAMA YAPTI: ‘ESER YENİDEN YAPILACAK’

Müze yetkilileri, dün Facebook sayfalarından yaptıkları açıklamada eserin sergi esnasındaki halini ve temizlik görevlilerin her şeyi topladıktan sonraki halinin fotoğraflarını paylaştı.

Müze görevlileri, eserin sergilendiği müze bölümünün girişine, İtalyanca ‘Eser yeniden yapılacak' anlamına gelen bu yazıyı koydu.

Görevliler tarafından kutlamadan kalanlar sanılıp çöpe atılan iş, Goldschmied & Chiari ikilisinin 1980 döneminin İtalya'sında öne çıkan tüketim ve hazcılık akımlarını eleştirdiği, ‘Bu akşam nerede dans edeceğiz?' isimli çalışmasıydı.

İLK DEĞİL…

Yerel bir İtalyan gazetesinde çıkan habere göre, temizlik görevlileri çöpleri geri dönüşüm için ayırdıklarından, eseri yeniden eski haline getirmenin çok zor olmadığı sanılıyor.

Çıkan bir diğer habere göreyse temizlik çalışanları daha önce de benzer bir durum yaşadıkları için sanat eserlerini çöple karıştırmamaları konusunda uyarılmış. Ancak bu kez duruma sebep olan şey ise, eserin sergilenmeye başladığı gün müzede bir parti verilmesi olmuş.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:4009.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more