Reklamsız Sözcü

Trump başkanlık yarışında lider

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından emlak milyarderi Donald Trump, 2015'i anketlerde birinci olarak bitirdi

android-time 14:24
Trump başkanlık yarışında lider
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından emlak milyarderi Donald Trump, 2015'i anketlerde birinci olarak bitirdi

Adaylığını açıkladığı zaman kimsenin fazla şans tanımadığı Trump, CNN/ORC anketinde yüzde 39 oy alarak en yakın rakibini ikiye katladı. Ankette ikinciliği Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 18 ile aldı.

Foto: Reuters

Cruz, özellikle son tartışma programında gösterdiği başarılı performansın ardından oylarını arttırdı. Ancak bu yine de birinciliği alması için yeterli olmadı. Kasım ayında yapılan anket ile kıyaslandığı zaman Cruz, oylarını yüzde 2 dolayında arttırdı.

Temmuz ayından beri Cumhuriyetçi Parti’nin en öndeki adayı olan Trump, bu süreçte kendisine yaklaşan her adayı da geçmeyi bildi. Uzun süre Trump ile birincilik için yarışan, ancak hayat hikayesindeki kimi tutarsızlıklar medya tarafından açıklandığından beri oy kaybeden emekli beyin cerrahı Ben Carson, yüzde 10’a geriledi. Trump’a bir dönem alternatif olarak düşünülen Florida Senatörü Marco Rubio da yüzde 10’da kaldı.

Foto: Reuters

Son dönemde yeniden oylarını yükseltmeye başlayan New Jersey Valisi Chris Christie yüzde 5’i geçemezken, Kentucky Senatörü Rand Paul da oylarını yüzde 1’den yüzde 4’e yükseltti. Adaylığını açıkladığı dönem birçok kişinin favorisi olarak görünen ve ön seçim döneminde en fazla bağışı toplayan aday adayı olan Jeb Bush ise yüzde 3’lere kadar düştü.

Cumhuriyetçi Parti’ye üye bin 18 kişiyle telefonda yapılan anketin sapma payının yüzde 3 olduğu belirtildi.

ABD’de başkanlık seçimleri 8 Kasım 2016’da yapılacak.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more