Türkiye mutluluk endeksinde sondan üçüncü oldu

148 ülkeyi kapsayan bir araştırmaya göre Türkiye, Bangladeş ve Sırbistan'la birlitkte küresel mutluluk endeksinde sıralamada sondan üçüncü oldu.

Türkiye mutluluk endeksinde sondan üçüncü oldu

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, dünya çapında 153 bin kişiyle yapılan mülakatlar sonucunda hazırlananaraştırmada yöneltilen sorulardan birisi de “Dün çokça gülüp kahkaha attınız mı?” şeklindeydi.

Türkiye’de bu soruya olumlu cevap verenlerin oranı yüzde 43 oldu; Türkler bu konuda Sırp katılımcılarla birlikte sonuncu sırayı paylaştı.Genel mutluluk endeksinde dünya ortalaması 71 puan olurken, Türkiye’nin puanı 54’te kaldı.

İLK 10 SIRA GÜNEY AMERİKA’DAN OLUŞUYOR

Endekste ilk 10 sıra tamamen Güney Amerika ülkelerinden oluşuyor. Gallup raporunda “Latin Amerikalılar, günlük olarak pozitif hisler yaşaması en muhtemel kişiler olarak öne çıkıyor” dendi. 10 yıldır hazırlanan raporda ilk kez ilk 10’un tamamen Güney Amerika ülkelerinden oluştuğu da vurgulandı.

ÇATIŞMALAR MEMNUYETİ ETKİLİYOR

Raporda, mutluluk endeksi puanı 47 olan ve listenin son sırasında yer alan Sudan gibi ülkelerde ise çatışmaların kişisel memnuniyeti fazlasıyla olumsuz etkilediği ifade ediliyor. 2014 yılı boyunca Ebola salgınıyla mücadele eden Liberya ve çatışmaların hâlâ devam ettiği Ukrayna gibi ülkelerde de mutluluk düzeyinin genel ortalamanın çok altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Gallup mutluluk endeksinde ilk 10 ülke:

Paraguay 89
Kolombiya 84
Ekvador 84
Guatemala 84
Honduras 82
Panama 82
Venezuela 82
Kosta Rika 81
El Salvador 81
Nikaragua 81

Gallup mutluluk endeksinde son 10 ülke:

Nepal 55
Litvanya 55
Gürcistan 55
Bosna-Hersek 55
Afganistan 55
Sırbistan 54
Bangladeş 54
Türkiye 54
Tunus 52
Sudan 47

Dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base'in inşaatı tamamlandı

Dünyanın en uzun tüneli Gotthard Base’in inşaatı tamamlandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...