Sözcü Plus Giriş

Türkiye ve Rusya arasında özel hat!

Rusya ve Türkiye Savunma Bakanlıkları, Türkiye-Suriye sınırında güvenli uçuşla ile ilgili doğrudan iletişimin kurulması konusunda anlaşma sağladı.

Güncellenme: 21:29, 16/10/2015
Türkiye ve Rusya arasında özel hat!

Askeri ateşe ve basına bilgi veren Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Dairesi Başkanı Andrey Kartapolov, “Rusya ve Türkiye Savunma Bakanlıkları, Türkiye sınırında uçuş güvenliğinin sağlanması ve havada kazaların önlenmesi konusunda doğrudan iletişim kurdu.” dedi.

Karatapolov Rusya'nın Suriye'de operasyonlar için kullandığı Hmeymim askeri üssü ile İsrail arasında da telefon hattının kurulduğu bilgisini paylaştı. Rusya ve İsrail uçuş güvenliği ile ilgili 14-15 Ekim tarihlerinde ortak tatbikat da gerçekleştirdi.

Füzeler F-16'ları taciz etti

Füzeler F-16’ları taciz etti

Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları yapan Rus jetlerinin 3-4 Ekim tarihlerinde Türkiye hava sahasını ihlal etmesi ve 13 kez Rus-Türk jetlerinin sınırda tehlikeli yakınlaşma riski almaları endişelere neden olmuştu.

Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Sergey Dronov başkanlığındaki heyet, Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı ile temaslarda bulunan heyetin, ihlallerle ilgili konuyu masaya yatırması bekleniyordu. CİHAN