Reklamsız Sözcü

Türkiye’ye bir tepki de Arap Birliği’nden geldi

Türkiye’nin ‘eğitim faaliyeti için’ Irak’ın kuzeyindeki Musul kentine asker göndermesine Irak, İran ve Suriye’nin ardından Arap Birliği’nden de tepki geldi.

android-time 18:10
Türkiye’ye bir tepki de Arap Birliği’nden geldi
Türkiye’nin ‘eğitim faaliyeti için’ Irak’ın kuzeyindeki Musul kentine asker göndermesine Irak, İran ve Suriye’nin ardından Arap Birliği’nden de tepki geldi.

 Bağdat Yönetimi’nin çağrısı üzerine olağanüstü toplanan Arap Birliği, Ankara yönetimini uyardı.  Arap Birliği yapılan toplantıda, Türkiye’nin bölgedeki tutumunun “rahatsız edici”, Irak’ın bu durum karşısında kaygılarının ise “haklı” olduğunu açıkladı.


Arap Birliği, Kahire’deki genel merkez binasında Bağdat yönetiminin çağrısı üzerine, Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığını görüşmek üzere bugün olağanüstü toplandı. Toplantıya, Arap Birliği'ne üye 22 ülke dışişleri bakanlarının tamamına yakını katıldı. İlk oturumun ardından açıklama yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El-Arabi, 4 Aralık günü Irak'ın Musul kentine bağlı Başika mıntıkasına asker gönderen Ankara yönetimine, “Arap ülkelerinin sınırlarını aşıp topraklarına giren Türkiye’nin tutumunu rahatsız edici buluyoruz ve bölgeden en hızlı bir şekilde çekilmesini istiyoruz.” çağrısı yaptı. Arabi, “Irak’ın kaygılarını haklı buluyor ve tutumunu sonunda kadar destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Arap Birliği dışişleri bakanları görüşmesine başkanlık eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş ise “Türkiye ve İran’ın Arap topraklarından artık çekilmesi gerektiğini” belirterek, söz konusu durumun bölgeyi daha da tehlikeli bir konuma sürüklediğini vurguladı.

 

“ARAP BİRLİĞİ’NİN TÜM KARARLARINA UYACAĞIZ”

Görüşmelerde söz alan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Arap Birliği’ne ilk oturumda Türkiye aleyhine aldığı uyarı kararı için teşekkür etti. Ayrıca Cafer’i, bundan sonra Arap Birliği’nin alacağı tüm kararlara da uyacaklarını belirtti. Kahire’deki görüşmelerde konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri de, Türkiye’nin Irak topraklarına girmesine karşı çıktığını ve “şartsız-şüphesiz” Bağdat’ın yanında olacaklarını dillendirdi. Şükri, bölgede IŞİD, Nusra Cephesi, El-Kaide ve diğer terörist grupların yok edilmesi için de ortak hareket edilmesi gerektiğini açıkladı.

 

Türkiye, 4 Aralık'ta ağır silahlarla Musul’un Başika bölgesine asker intikal ettirmişti. Söz konusu bu gelişme Bağdat-Ankara arasında gerginliğe neden olmuştu. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, 13 Aralık'ta, Başika bölgesindeki Türk askerlerine ilişkin Arap Birliği'ne çağrıda bulunarak, acil toplantı talep etmişti. Ankara yönetimi ilk olarak askerlerini geri çekmeyeceğini belirtmişti. Irak’ın BM’ye gitmesi üzerine ise Türkiye askerlerini geri çekmek zorunda kalmıştı.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:5625.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more