Ukrayna zirvesinden ateşkes kararı

Ukrayna krizini görüşmek üzere dün gece Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya gelen Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderler zirvesinden ateşkes çıktı

Ukrayna zirvesinden ateşkes kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusunda cumartesi gece yarısından itibaren ateşkes ilan edileceğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenen görüşmede, Ukrayna’da çatışan tarafların 15 Şubat’tan itibaren ateşkes ilan edilmesi konusunda anlaştıklarını bildirdi.

‘MUTLU BİR SABAHA UYANDIM’

Putin, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan Ukrayna zirvesinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Putin, “Bana göre birçok konuda anlaştık. Bunlardan ilki 15 Şubat 00.00 itibariyle ateşkes ilan edilmesi konusunda vardığımız anlaşma. İkincisi,Ukrayna ordusuna ait ağır silahların bugünkü konumundan geçtiğimiz yıl 19 Eylül’de Minsk mutabakatında varılan çizgiye geri çekilmesi” dedi.

Görüşmelerle ilgili hayatının en kolay gecesi olmadığını ancak varılan anlaşmalarla bunun mutlu bir sabaha dönüştüğünü söyleyen Putin, görüşmelerde ayrılıkçılarla Ukrayna arasında sınır konusu, insani konular, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin kanuni statüsü, ekonomik durum gibi konularda anlaşmalara varıldığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Ukrayna krizini görüşmek üzere dün gece Belarus’un başkenti Minsk’te bir araya geldi. 14’üncü saatin sonunda bittiği açıklanan zirve kısa bir aranın ardından devam ediyor. Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderleri görüşmenin yapıldığı odaya geri döndü ve toplantı yeniden başladı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN SONRA YAPILAN EN UZUN PAZARLIK

Ukrayna lideri Poroşenko zirveye verilen arada barış görüşmelerinden henüz iyi bir haber çıkmadığını ancak hâlâ umudunun olduğunu belirtirken, “Rusya’nın şartları kabul edilemez” dedi. Minsk zirvesi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın paylaşıldığı Yalta Konferansı’ndan bu yana yapılan en uzun pazarlık oluyor. Tüm maddeleri henüz açıklanmayan yeni planın en azından ilk maddesine göre 14 Şubat tarihinde Ukrayna'nın tüm cephelerinde yeni ateşkes ilan edilmesi bekleniyor.

YENİ BARIŞ PLANI

“Normandiya dörtlüsü” olarak bilinen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'daki ihtilafa çözüm bulmak için Çarşamba akşamı TSI 19:10'da masanın başına oturdu. Perşembe sabahı saatler 9:00 gösterirken dört ülke liderinin 10-12 madden oluşacak yeni barış planı üzerindeki çalışmalarını tamamladıkları duyuruldu.

PUTİN KALEM KIRDI

Hararetli tartışmaların yaşandığı dörtlü zirvede Poroşenko ile Putin arasında çıkan tartışma, Putin'in masadaki kurşun kalemi eliyle kırması gibi anlar nabzın ne derece arttığının bariz göstergesi oldu.

Sabaha karşı ümit verici açıklama Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. Zirvede barış planı görüşmelerinin Ukrayna ve dünya açısından hayırlı yönde geliştiğini kısa açıklamayla dile getiren Lavrov, “Süperin ötesinde olumlu adımlar atılıyor” dedi.

Dolar Rusya ile düşüşte Dolar Rusya ile düşüşte
Obama'dan Putin'e sert uyarıObama’dan Putin’e sert uyarı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...