Sözcü Plus Giriş

Uluslararası Af Örgütü: PYD savaş suçu işliyor

Uluslararası Af Örgütü'nün Suriye'ye gönderdiği bilirkişi heyeti PYD'nin savaş suçu işlediğini belgelediğini duyurdu

Güncellenme: 12:52, 13/10/2015
Uluslararası Af Örgütü: PYD savaş suçu işliyor

Amnesty.org

Uluslararası Af Örgütü’nün Suriye’ye gönderdiği bilirkişi heyeti ABD’nin desteklediği ve PYD olarak bilinen Suriye’li Kürt Partiya Yekîtiya Demokrat örgütünün zorla yerinden etme ve ev yıkma gibi savaş suçları işlediğini duyurdu.

Bugün yayınlanan “Gidecek başka yerimiz yok” isimli rapor görgü tanıklarının ifadeleri, uydu görüntüleri ve uzmanların gözlemlerini içeriyor.

Af Örgütü’nün Kriz Uzmanı Lama Fakih “kasten sivillerin evlerini yıkmak, köylerini yerle bir etmek, yakmak, orada yaşayanları kabul edilemez askeri yöntemlerle yerinden etmek gibi eylemlerin otonom yönetimin otoritesini ve uluslararası hukuku yüzsüz ve saygısızca kötüye kullandığını bu saldırıların savaş suçuna teşkil ettiğini…” söyledi.

Fakih PYD’nin IŞİD’le savaşırken sivillerin haklarını çiğnediğini belirtti ve yaşanan ihlallerin açık bir şekilde kanıtlandığını iletti.
Rapora göre bazı siviller eğer yerlerini terk etmezlerse ABD’nin düzenlediği bombalı hava saldırısıyla karşılaşacakları şeklinde tehdit edildiklerini söyledi.
Af Örgütü Haseki ve Rakka’daki 14 kasaba ve köyü Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaret ederek raporu oluşturduğunu bildirdi.