Ürdünlü pilot için seferberlik başladı

IŞİD’in Japon rehine Kenji Goto’yu öldürdüğünü açıklaması sonrası Ürdün hükümeti F-16 pilotu Muaz el-Kesasibe’yi kurtarmak için çabalarını artırdı

Ürdünlü pilot için seferberlik başladı

IŞİD’in yaklaşık 1 hafta içinde iki Japon rehineyi infaz etmesinin ardından Ürdün hükümeti, teröristlerin elindeki kendi pilotunu kurtarmak için çalışmalarını hızlandırdı. IŞİD'in, F-16 pilotu Muaz el-Kesasibe'nin durumu hakkında herhangi bir açıklama yapmaması nedeniyle Kesasibe'nin öldürülmüş olabileceğinden şüphe eden Ürdün hükümeti, 26 yaşındaki savaş uçağı pilotunun hayatta olduğuna dair delil elde etmek üzere tüm devlet kurumlarının seferber olduğunu açıkladı.

IŞİD, Kobani'de yenildiğini kabul ettiIŞİD, Kobani’de yenildiğini kabul etti

‘SACİDE RİŞAVİ’Yİ SERBEST BIRAKMAYA HAZIRIZ’

Hükümet sözcüsü Muhammed el-Momeni, haber ajanslarına yaptığı açıklamada “Krallık pilotun hayatını kurtarmak ve serbest kalmasını sağlamak için yapabileceği her şeyi yapacak” dedi. Haber ajanslarına açıklama yapan sözcü, pilotun karşılığında hapiste tutulan eski El Kaide üyesi kadın mahkum Sacide Rişavi'yi serbest bırakma tekliflerinin halen geçerli olduğunu vurguladı. Ürdün, pilot için Rişavi'yi serbest bırakacağını açıklamış ancak IŞİD'den pilotun hayatta olduğuna dair bir işaret gelmeyince bu girişim sonuçlanmamıştı.

 Times'a konuşan IŞİD üyesi: Takası MİT yürüttü Times’a konuşan IŞİD üyesi: Takası MİT yürüttü

‘PİLOT ÖLDÜRÜLÜRSE MAHKUMLARI İDAM EDERİZ’

Ürdünlü yetkililerin, pilot öldürülürse Rişavi'nin ve diğer cihatçı mahkumların idam edileceği mesajını IŞİD'e göndereceği de medyaya yansımıştı. Bu arada, Japon rehine Kenji Goto'nun öldürülmesini de kınayan sözcü Momeni, Amman'ın öldürülen gazeteciyi kurtarmak için Tokyo ile koordinasyon halinde çalıştıklarını ve hiçbir çabadan kaçınmadıklarını da sözlerine ekledi.

Ürdün'den IŞİD'e çağrı: Biz de Sacide'yi asarızÜrdün’den IŞİD’e çağrı: Biz de Sacide’yi asarız

PİLOTUN BABASI: ONU KURTARMALILAR

Ürdün resmi haber ajansı da Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Kral 2. Abdullah'ı arayarak, Lübnan'ın Japon rehine için gösterdiği çabalara teşekkür ettiğini ve Ürdünlü pilotun kurtulmasını umduğunu söylediğini duyurdu. Kesasibe'nin yakınları ise pilotun bir an önce serbest kalması için hükümete çağrıda bulundu. Aile üyeleri, Karak kentinde pilotun fotoğraflarıyla birlikte eylem yaptı. Pilotun babası Safi Kesasibe, “Muaz bizim oğlumuz, ordunun da oğlu. Onun hayatından hükümet sorumlu. Her ne pahasına olursa olsun onu kurtarmaları lazım” diye konuştu.

Times: IŞİD ilk Lübnan 'emiri'ni atadıTimes: IŞİD ilk Lübnan ’emiri’ni atadı

‘KENJİ’NİN MİSYONUNU SÜRDÜRELİM’

IŞİD'in başını kestiği 47 yaşındaki Japon gazeteci Kenji Goto'nun ölümü Japonya'da büyük üzüntüye neden oldu. Goto'nun annesi Junko Ishido, “Oğlumun ölümü konusunda nasıl hissettiğimi tanımlayacak kelime bulamıyorum” dedi. Acılı anne sözlerine “Kenji bizi bir yolculukta terk etti. Benim tek umudum Kenji'nin çocukları savaştan ve yoksulluktan kurtarma misyonunu sürdürmemiz” dedi. Goto, mülteci kampları ve savaş bölgeleri hakkında haber yapan bir gazeteci olarak tanınıyordu. Örgüt geçtiğimiz hafta Haruna Yukawa'yı infaz etmişti.

Oğlu infaz edilen anne: Yüreğim parçalanıyorOğlu infaz edilen anne: Yüreğim parçalanıyor

CİHATÇI JOHN ÖLDÜ MÜ?

Alman Bild gazetesi, Japon rehineleri infaz eden yüzü kapalı IŞİD militanının ‘Cihatçı John' olarak tanınan kişi yerine başka bir olabileceğini yazdı. Gazete, görüntülerdeki teröristin ‘Cihatçı John'a göre daha kısa boylu olduğunu, tavırlarının daha az agresif olduğunu ve gözlerini kapatarak kameraya konuştuğunu yazdı. Bild, görüntüdeki militanın daha acemi hareket ettiğini de belirtti. Cihatçı John'un uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırılarında ya da Kobani'deki çatışmalarda ölmüş olabileceği ihtimali de haberde belirtildi. Bild'e konuşan İngiliz terör uzmanı Charlie Winter, videodaki kişinin Cihatçı John olup olmadığının bilinemeyeceğini ifade ederken, bunun çok önemli olmadığını da belirtti. ‘Cihatçı John'un IŞİD için bir sembol olduğunu söyleyen Winter, IŞİD'in bunu propaganda amacıyla kullandığını ve maskeli teröristin videoda göründüğünde herkesin neler olduğunu anladığını kaydetti.

IŞİD Japon gazeteciyi infaz ettiIŞİD Japon gazeteciyi infaz etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...