Sözcü Plus Giriş

Uygur Türkleri’ne yapılan skandal muamele böyle görüntülendi

16 aydır Tayland'ın elinde bulunan 115 Uygur Türkünün başlarına çuval geçirilerek skandal şekilde Çin'e götürülmesi görüntüleri basına dağıtıldı.

Güncellenme: 19:49, 11/07/2015
Uygur Türkleri’ne yapılan skandal muamele böyle görüntülendi

‘Sınır ihlali’ gerekçesiyle Tayland’ın elinde tuttuğu 115 kişiyle ilgili, Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk bahsi geçen olayla ilgili görüntüleri basına dağıttı.

3 MİLYARLIK RÜŞVET KARŞILIĞINDA…

Bir grup Uygur Türkünün, vatanlarında hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle yaşamlarını tehlikeye atarak 16 ay önce Tayland’a sığındıklarını belirten Seyit Tümtürk, Tayland’ın bu kişileri ‘sınır ihlali’ gerekçesiyle elinde tuttuğunu anlattı. Tümtürk, 16 ay sonra da 115 Uygur Türkünün başlarına çuval geçilerek uçakla Çin’e götürüldüğünü söyledi. Uygur Türklerinin uçakla götürülmesi sırasında çekilen video ve fotoğrafları basına dağıtan Seyit Tümtürk, şunları söyledi: “Tayland’dan Çin’e götürülürken başlarına çuval geçirildi. Fotoğraf ve görüntülerden de anlaşılacağı gibi soydaşlarımız ne yazik ki, Çinli özel harekat mensupları tarafından üçlü koltuğun tam ortasına oturtularak götürülmüştür. Tayland ne yazık ki, Çin’in 3 milyar dolarlık hibe rüşvet karşılığında, 16 aylık esaret sonrası Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı teslim etmiştir. Bunu kınıyoruz ve soydaşlarımızın hayatından ciddi endişe duyduğumuzu buradan haykırıyoruz.”

Tayland'a kınama

Tayland’a kınama


KESİNLİKLE BU İDDİALARI KABUL ETMİYORUZ

Seyit Tümtürk, basına dağıttığı görüntülerde Çin televizyonun Uygur Türklerinin terörist olduğu yönündeki yayınlarını da eleştirdi.

Tayland'dan

Tayland’dan “konsolosluk kapatıldı” iddialarına yalanlama geldi

Görüntüler yer alan haber bülteninde Uygur Türklerinin terörist olduğu iddialarını reddeden Tümtürk; “Kesinlikle bunların terörist olduğu iddialarını kabul etmiyoruz. Neye dayandırarak, hangi belgeye dayandrırak terörist ilan ediyorlar? Kadın ve çocukları serbest bırakıp erkeklerin tümünü düzmece görüntülerle terörist gibi göstermelerini anlamak mümkün değildir. Böyle bir gerekçe olamaz, varsa belgeleri de olması gerekir” diye konuştu.