Sözcü Plus Giriş

Viyana’da yapılan ‘Esad toplantısı’nda mütabakat sağlanamadı

Suriye’de devam eden savaşın sona ermesi ve Esad'ın durumu için ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve Rusya Viyana’da dörtlü bir zirve gerçekleştirdi

Güncellenme: 11:44, 24/10/2015
Viyana’da yapılan ‘Esad toplantısı’nda mütabakat sağlanamadı

Foto: Reuters

Rusya, ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları dün Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelerek Suriye’deki son durumu değerlendirdi. Toplantı Rusya’nın çağrısı üzerine yapıldı.

“YENİ FİKİRLER ORTAYA ÇIKTI”

Viyana’da toplantı sonrasında açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Cübeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkedeki geçiş sürecinde nasıl bir rol oynayacağına dair bir fikir birliği sağlanamadığını açıkladı. Cübeyr, dört ülkenin Suriye konusunda istişarelere devam kararı aldıklarını belirtti.

Foto: Reuters

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Esad’ın geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini tekrarladı. Toplantıyı “yapıcı ve verimli” olarak niteleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de ‘Suriye’deki savaşın dinamiklerini değiştirebilecek bazı fikirlerin ortaya çıktığını’ ifade etti ancak detay vermedi.

GELECEK HAFTA YENİ BİR TOPLANTI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Viyana’daki dörtlü toplantıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de siyasi bir çözümün nasıl hayata geçirilebileceği ve geçiş sürecinin nasıl başlatılıp uygulanabileceği üzerinde durulduğunu belirtti. Türkiye Dışişleri’nin açıklamasında “Bu toplantıda gündeme gelen konuların Suriye muhalefeti ve konuyla ilgili diğer taraflarla istişare edilmesi, bilahare önümüzdeki hafta yeni bir toplantı düzenlenmesi öngörülmektedir”denildi.

RUSYA VE ÜRDÜN BERABER ÇALIŞACAK

Lavrov, Ürdün’le Suriye’ye yönelik özel bir çalışma mekanizması konusunda anlaştıklarını söyledi. Lavrov, Rus ve Ürdün ordularının Suriye’deki eylemlerini Amman’daki özel bir çalışma mekanizması üzerinden koordine edeceklerini söyleyen Lavrov, bu mekanizmaya başka ülkelerin de katılabileceğini ifade etti. Ürdün, ABD’nin öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon çerçevesinde hava operasyonlarına katılıyordu.
Lavrov “Rus ve Ürdün orduları Suriye’de hava güçleri de dahil olmak üzere eylemlerini koordine etme konusunda anlaştı” dedi. Moskova’nın Beşar Esad hükümeti ve Suriyeli muhalifler arasındaki görüşmeleri desteklediğini ifade eden Lavrov, “Bizim ortak poziyonumuz Suriye’deki çözümde siyasi sürece yönelik çabaların artırılması” dedi.

Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan’la birlikte Suriyeli muhaliflere destek veriyor. Üç ülke de Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesini eleştirmişlerdi. Esad rejiminin bir diğer önemli müttefiki İran, Suudi Arabistan’ın muhalefeti yüzünden Viyana’daki toplantıya davet edilmedi.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu toplantı öncesi dün Viyana’ya gitti ve Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından kabul edildi. Sinirlioğlu görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapmadı. Reuters haber ajansının Türk yetkililere dayandırdığı bir haberde, Ankara’nın Beşar Esad’ın Suriye’deki siyasi geçiş döneminde 6 ay süreyle rol oynamasını kabul ettiğini yazmıştı.

“BATI TERÖRİST GRUPLAR KONUSUNDA İKİLİ OYNUYOR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, toplantı öncesi dün Soçi’de yaptığı açıklamada, Suriye’de İslamcı militanlara karşı ortak bir cephe oluşturulması gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı Salı günü Kremlin’de kabul etmişti. Putin, Suriye’deki hava saldırılarının, Suriye’de siyasi diyalog için uygun koşulların oluşmasına yardımcı olduğunu belirtti. “Batı’yı Suriye’deki terörist gruplar ile ilgili olarak ikili oynamakla suçlayan” Rusya lideri, “ABD’nin amacı Esad’dan kurtulmak. Bizim amacımız ise terörizmi yenmek, Devlet Başkanı Esad’ın teröre karşı zafer kazanmasına yardımcı olmak” dedi.

Rus yetkililer, Suriye’deki hava saldırılarında IŞİD ve “diğer terörist grupların” hedef alındığını söylüyor. ABD ile Türkiye ve diğer müttefikleri ise saldırılarda öncelikle Esad karşıtı diğer muhalif grupların hedef alındığını vurguluyor.

BBC

Yayınlanma Tarihi:10:00,