Sözcü Plus Giriş

“Yemen’e operasyon devam edecek”

Arap Birliği Zirvesi'nde konuşan Suudi Arabistan Kralı Selman: Yemen'de Şii Husilere karşı yapılan müdahale, hedeflerine ulaşıncaya kadar devam edecek

Güncellenme: 15:22, 28/03/2015
“Yemen’e operasyon devam edecek”

Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki Şarm el Şeyh şehrinde düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde konuşan Suudi Arabistan Kralı Selman, Yemen’de Şii Husilere karşı yapılan askeri müdahalenin hedeflere ulaşıncaya kadar süreceğini açıkladı.

Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’nde konuşan Selman, Yemen’e yönelik dış müdahalenin Husileri meşruiyete karşı darbe yapmaya sevk ettiğini belirterek, “Bu gelişme, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit oluşturdu” dedi.

“Husilerin kendilerine yöneltilen uyarıları dikkate almadığını” vurgulayan Kral Selman, Körfez ülkelerinin, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin yardım çağrısına karşılık verdiğini savunarak, “Kararlılık Fırtınası” operasyonunun Yemen güven ve istikrara kavuşana kadar devam edeceğini kaydetti.

Konuşmasında Arap ülkelerinin içinde bulunduğu siyasi krizlere de değinen Kral Selman, “Arap ülkelerinin içinde bulunduğu acı verici durum, iç çekişmeler ve dökülen kanlar, ülkelerimizde istikrarsızlık isteyen bir kısım bölgesel gücün, başını çektiği mezhepçiliğin sonucudur” şeklinde konuştu.

“HUSİLER İŞGALİ BIRAKINCAYA KADAR…”

Zirvede söz alan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, “Çeteler, daha önce İran’ın kendilerine devlete karşı savaşmaları için verdiği ve ayrıca ele geçirdikleri silahları teslim edene, işgal ettikleri bütün kurum ve bölgelerden çekilip, teslim olana kadar, operasyonun devam etmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

Hadi, “Bunlar (Husiler), silah zoruyla ve bir kısım art niyetli yerel ve arap ülkelerinde güven ve istikrar istemeyen bölgesel odakların da desteğiyle devlet kurumlarını çalışamaz hale getirmiş, Sana’yı ve bazı kentleri askeri meydana çevirmiş, yöneticileri muhasaraya almıştır” diye konuştu.

“Kararlılık Fırtınası” operasyonu, Arap halkının güvenini korumayı amaçlayan, ortak bir güç kurulması yönündeki ciddi çağrının tatbikidir” diyen Hadi, Körfez ülkelerinden Yemen’e müdahale etmesi yönünde çağrıda bulunmasının da Arap Birliği Ortak Savunma Anlaşması’na ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına istinaden gerçekleştiğini” vurguladı.

ARAP MARSHALL PLANI LAZIM

Hadi, “Yemen’in gerçek bir ‘Arap Marshall Planı’na ihtiyaç duyduğunu aksi takdirde yıkılan devleti yeniden tesis etmenin mümkün olamayacağını” dile getirerek, zirveye katılabilmek için bile birçok sıkıntı ile karşılaştığını belirtti.

Bu arada zirvede konuşan ülke liderleri, Yemen’deki kriz konusunda üstü kapalı bir şekilde İran’ı eleştirirken, Hadi’nin doğrudan İran’ın adını telaffuz ederek eleştirmesi dikkat çekti.

ORTAK GÜVENLİĞİMİZİ İLGİLENDİRİYOR

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise “bazı dış güçlerin Arap ülkelerinin içinden geçtiği zor durumu, içişlerine müdahale ya da vatandaşlarını kutuplaştırma amacıyla kullandığını” söyledi.

Sisi, Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan “Kararlılık Fırtınası” operasyonuna atıfla, “Yemen’deki olaylar ortak güvenliğimizi ilgilendirecek bir noktaya vardı” ifadesini kullandı.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin, “Ortak Arap Gücü” kurulmasını öngören karar tasarısını memnuniyetle karşıladığını dile getiren Sisi, boyutları nedeniyle karşı karşıya kalınan problemlerden endişe edilmemesi gerektiğini savundu.

Aden'deki 86 yabancı diplomat tahliye edildi

Aden’deki 86 yabancı diplomat tahliye edildi