Reklamsız Sözcü

7’den 77’ye herkes Barış Manço için üniversitede buluştu!

7’den 77’ye tüm Türkiye’nin kalbinde yaşayan efsane sanatçı Barış Manço, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

android-time 09:26
7’den 77’ye herkes Barış Manço için üniversitede buluştu!
7’den 77’ye tüm Türkiye’nin kalbinde yaşayan efsane sanatçı Barış Manço, Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Sanatçının İzmir'de yaşayan hayranlarını bir araya getiren topluluk İZManço ve Yaşar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Barış Manço'yu An(la)mak” etkinliğine, Barış Manço'nun kız kardeşi İnci Manço da katıldı. Manço'yla ilgili çalışmalarıyla tanınan Araştırmacı-Yazar Semih Çelik'in anlatımlarıyla geçen gecede, sanatçının şarkıları İsmail Fethi Altay ve İZManço Orkestrası tarafından seslendirildi.

İsmail Fethi Altay ve İZManço Orkestrası'nın renk kattığı gecede Manço'nun pek çok şarkısı da seslendirildi.

1999 yılında aramızdan ayrılan Türk Pop-Rock Müziğinin efsane ismi için Yaşar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen geceye, sanatçının kız kardeşi İnci Manço, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, İZManço üyeleri ile Manço'nun çok sayıda hayranı katıldı.

“İNSANLIĞA DÜNYAYI SEVDİRDİ, AŞKI ÖĞRETTİ”

Manço'nun ilk kazandığı para olan 200 lirayla, kendisine İstiklal Caddesi'nde bir mağazada görüp çok beğendiği kırmızı bir elbise aldığını anlatan İnci Manço, “Hepimizin bildiği gibi Barış Manço, 40 yıllık müzik hayatı boyunca öncelikle çocuklara, sonra insanlığa dünyayı sevdirdi, aşkı öğretti. Küçük büyük demeden 7'den 77'ye yaşamı, mutluluğu aşıladı. Biz de bunu sürdürmeyi Barış Manço'yu gelecek nesillerimize de aktarmayı amaçlıyoruz” dedi.

Şubat 2014'te ilk çalışmalarına başlayan ve sosyal medyada 4 binin üzerinde üyesi bulunan İZManço topluluğunun her ay çeşitli etkinlikler düzenlediğini anlatan İnci Manço, çeşitli fikir ve projeleri de değerlendirdiklerini söyledi.

“MANÇO BİZLERE ÖLÜMÜN BİR SON OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Sanatçının belgesel gösterimi ile başlayan gecede, Araştırmacı-Yazar Semih Çelik, Manço'nun bugüne kadar pek çok akademik çalışmalara da konu olduğunu aktardı. Manço'nun “Süper babaanne” isimli şarkısını kardeşi İnci Manço babaanne olduğu zaman yazıp bestelediğini belirten Çelik, “Süper babaanne şu an aramızda ve biz onu çok seviyoruz” dedi.

Çelik, “Barış Manço ile ilgili birçok adet kitap yazılmış, 3 tez hazırlanmıştır. Türk Müziği hala onun etkisi altındadır. Bu kapsamda Manço bizlere ölümün bir son olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

1985 yılında çıkan 24 Ayar isimli albümünde Barış Manço'ya bestesi “Söyle Zalim Sultan”ı veren ve onunla çalışma fırsatı bulan İzmirli müzisyen Murat Uysalefe de katılanlara anılarını anlattı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more