Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

Türkiye’yi yasa boğan Ankara’daki katliamdan yaralı kurtulan 20 yıllık öğretmen Ayben Atabey, yaşadıklarından dolayı psikolojik destek almaya başladı

Ankara’da 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında yaralanan, Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi İlkokulu’nda görevli Ayben öğretmen , patlamanın etkisini üzerinden atamadığını ve geceleri uyuyamadığını belirterek, yaralarının geçeceğini ancak yaşadığı travmayı nasıl atlatacağını bilmediğini söyledi.

“BU PSİKOLOJİYLE ÖĞRENCİLERİMİN YANINA DÖNEMEM”

Korku ve kaygıyla uyandığına dikkat çeken evli ve 2 çocuk annesi Ayben Atabey,

“Ara ara ağlama nöbetleri tutuyor. Yardım almak kaçınılmaz bir şey. Çünkü ben bir öğretmenim. İyileşince çocuklarımın arasına döneceğim. Bu psikolojiyle dönemeyeceğimi çok iyi biliyorum. Bizler çocuklarımıza güzelliklerden, barıştan, insan hayatının ne kadar değerli olduğundan bahsediyoruz. Bu ruh acısı ile onların karşısına çıkmam mümkün değil. Asla öğrencilerimin bu olaydan dolayı yaralandığımı öğrenmelerini istemedim. Çocukların içinde bir öfke duygusu belirecek. Öfke duygusu beslemelerinden korkuyorum. Çünkü o öfke hepimizi yok eder. Kötü insanlar kötü şeyler yaptılar ama biz yine de çocuklarımızın geleceğe dair güzel şeyler düşünmelerini istiyoruz. İki gündür ilaç kullanıyorum. Bu sayede uyuyabiliyorum” diye konuştu.

Vücuduna isabet eden bilyeler nedeniyle yaralandığını, kolunda ve bacağında kırıklar olduğunu söyledi. Vücuduna 8 bilye isabet ettiğini, bunlardan 4’ünün çıkarılamadığını dile getiren Atabey, şu anda yürüyemediğini belirtti.

“BARIŞ İÇİN O MİTİNGE KATILMAK İSTEDİK”

Halen raporlu olan ve 6 aylık bir tedavi sonunda tekrar ameliyat olabileceğini kaydeden Atabey, “Barış için o mitinge katılmak istedik. Yeni inmiştik. Alana doğru yürüyorduk. Aslında aklımıza gelmişti böyle bir saldırının olabileceği. Ancak Ankara’nın göbeğinde böyle bir şey olabileceğine ihtimal veremedim. Garın yanındayken sesi duydum, parçalanan bedenleri gördüğüm zaman bomba olduğunu anladım. Koşmak istedim ama yere yığıldım. Ben 20 yıllık öğretmenim. 20 yıl boyunca okuttuğum öğrencilerin böyle bir savaşta canını yitirmesini istemedim. Çocuklarım var. Çocuklarımızı yitirmeyelim, daha huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşasınlar istemiştim. İki saate yakın alanda yaralı şekilde kaldım. Çok kanamam oldu. Manzara çok korkunçtu. Kelimelerle anlatamam. Üç gün boyunca Ankara’da hastanede kaldım” dedi.