Reklamsız Sözcü

Çocuklar, kültür ve katılım hakları için üretiyor!

Çocukları iki ayrı platformda bir araya getirecek projeyle çocuklar kültür ve katılım hakları için üretecek.

android-time 18:40
Çocuklar, kültür ve katılım hakları için üretiyor!
Çocukları iki ayrı platformda bir araya getirecek projeyle çocuklar kültür ve katılım hakları için üretecek.

İsveç Başkonsolosluğu desteğiyle, Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi ve yeni medya alanında çalışan İskele 47 tarafından hazırlanan, çocuk haklarına odaklanan “Çocuklar Üretiyor / Children Make” başlıklı proje, önümüzdeki günlerde Suriyeli çocuklarla Türk çocukları iki ayrı platformda bir araya getirecek.

Farklı kültürlerden gelen çocuklara kendilerini sanat ve teknolojinin sunduğu araçlarla ifade edecekleri ve karşılıklı öğrenme deneyimi yaşayacakları bir alan sağlamayı amaçlayan proje kapsamında,  İsveç Başkonsolosluğu'nda bir panel düzenlenecek.  İngilizce bölümlerde çeviri yapılacak panel, 11 Aralık Cuma günü 16:00-18:00 saatleri arasında, projeyi gerçekleştiren kurum temsilcilerinin yanı sıra İsveç'te Interactive Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olarak görev yapan Carl Heath de katılımıyla gerçekleştirilecek.

Panelin konuşmacıları ve konu başlıkları:

Suzi Erşahin (İsveç Araştırma Enstitüsü) : “Genç Sesler” Projesi
Gözde Durmuş (BİLGİ ÇOÇA)                 : Çocuk Hakları ve Maker Hareketi”
Carl Heath (Interactive Enstitüsü)            : Sırbistan Deneyimi: “Children Make”
Cansu Yalçıner (İskele 47)                       : Türkiye Deneyimi: “Çocuklar Kod Yazıyor”

BİLGİ Sosyal Kuluçka Merkezi'nde (Bilgi Üniversitesi santralistanbul) düzenlenecek atölye çalışması ise Kağıthane ilçesinde aynı okula devam eden 10 -12 yaş grubunda 7'si Suriye'den 7'si de Türkiye'den olmak üzere toplam 14 çocuğu biraraya getirecek. 12 Aralık Cumartesi günü 16:00-17:30 saatleri arasında yapılacak atölyeye aynı zamanda Children Make Belgrad 2014 Proje Koordinatörü olan Masa Avramovic de katılım gösterecek.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more