Reklamsız Sözcü

Engelli çocuklar zeybek oynadı, Türk bayrağı açtı!

Türkiye'de engelli çocuk olmak zor iş! Türkiye’de engelli çocuk olmanın zorlukları, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) tartışıldı.

android-time 11:22
Engelli çocuklar zeybek oynadı, Türk bayrağı açtı!
Türkiye'de engelli çocuk olmak zor iş! Türkiye’de engelli çocuk olmanın zorlukları, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) tartışıldı.

İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Engelsiz İEÜ tarafından “Türkiye'de Engelli Çocuk Olmak” başlıklı panel gerçekleştirildi.

Zeybek oynayan engelli öğrenciler, becerilerini sergilerken gösterinin
sonunda Türk bayrağı açtı ve izleyenlerin büyük alkışını aldı.

Etkinlikte konuşan İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, engelli çocukların engellilik ve çocuk olma durumları nedeniyle toplumdaki diğer bireylere kıyasla yaşamlarında daha büyük bir zorlukla karşılaştığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Şemin, “Gelişimsel açıdan risk grubunda bulunan çocukların okul öncesi dönemde aile ve öğretmen tarafından fark edilmesi büyük önem taşıyor. Doğru tanı, ailenin engelli çocuğunu kabul süreci, çocuğun eğitimi, toplumsal hayata uyum süreci gibi birçok konuda engelli bireylerin desteğe ihtiyacı oluyor. Eğitim, sağlık, rehabilitasyon, bakım gibi alanlardaki haklardan yararlanamama ve önemli bir oranın aynı zamanda yoksullukla baş etmek durumunda kalmaları, engelli çocukların yaşadığı büyük sorunlara yol açıyor” dedi.

‘YÜZDE 97'Sİ EĞİTİM ALAMIYOR'

Türkiye'de 8,5 milyon engelli birey bulunduğunu, engelli grubunun yüzde 97'sinin eğitim olanaklarından yoksun kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Şemin, toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının sürekliliğinin sağlanması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Şemin, “Bugün ülkemizde özel eğitim hizmeti verilen 250 bin çocuktan yaklaşık 95 binine özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve okulları tarafından hizmet veriliyor.

Çocuklarımızın engelli olma nedenleri konusunda toplum bilinçlendirilmeli ve engelli olmaya yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasına ilişkin koruyucu önlemler alınması için çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.

Zeybek oynayan engelli öğrenciler, becerilerini sergilerken gösterinin sonunda Türk bayrağı açtı ve izleyenlerin büyük alkışını aldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:2311.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more