Sözcü Plus Giriş

Evcil hayvanınızla bile İngilizce konuşun!

İngilizce Öğretim Uzmanı Doğuş Aydın, evdeki evcil hayvanınızla bile konuşmanın İngilizce konuşamama sorununa olan olumlu etkisini vurguladı.

16:27 -
Evcil hayvanınızla bile İngilizce konuşun!

Türk insanının yabancı dilde, özellikle de İngilizce'de yaşadığı tutukluk bilinen bir gerçek. Mükemmel seviyede İngilizce bildiği halde iş pratiğe döndüğünde “Konuşurken hata yaparak, gülünç duruma düşerim” düşüncesiyle yaşanan gerilim ve panik halini, İngilizce dil bilgisine uygun konuşmak isterken ortaya çıkan “hiç konuşamama” sorununu atlatmak aslında son derece kolay.

HER KOŞULDA, HER FIRSATTA PRATİK!

İngilizce Öğretim Uzmanı Doğuş Aydın, evdeki evcil hayvanınızla bile konuşmanın İngilizce konuşamama sorununa olan olumlu etkisini vurgulayarak “her koşulda ve her fırsatta pratik yapmak” gibi çok akılcı bir yöntem öneriyor.

“İngilizce'yi anlıyorum ama konuşamıyorum” sözlerini o kadar sık kullanıyoruz ki, bu sorunumuz ünlü komedyen Cem Yılmaz'ın gösterilerine bile malzeme olmuş durumda. İngilizce Öğretim Uzmanı Doğuş Aydın, toplum olarak İngilizce konuşmaktaki bu tutukluğumuzun sebeplerinden birinin, Cem Yılmaz'ın dediği gibi Türk insanının “mükemmeliyetçilik” özelliği olduğunu belirtse de “Bu konudaki esas sorunumuz kendimize olan güvensizliğimizden kaynaklanıyor. Yanlış cümle kurmaktan korkmayın. Hatta eğitim alıyorsanız eğitim süresince işinizin hata yapmak olduğunu unutmayın” diye konuştu.

“İNGİLİZCE DEĞİL GRAMER ÖĞRENİYORUZ!”

Türkiye'de öğrencilerin çocukluktan bu yana İngilizce konuşmayı ve aktif bir şekilde kullanmayı değil sadece İngilizce dilbilgisi öğrendiğini ileri süren Aydın, “Günlük hayatımızda kendi anadilimiz olan Türkçe'yi bile konuşurken dil bilgisine bu kadar dikkat etmiyoruz. Ancak söz konusu İngilizce olunca dilbilgisi olarak bütünüyle doğru bir cümle kurma hayaline girişiyoruz. Hayal diyorum çünkü bütün konuşmalarımızın dilbilgisi olarak hatasız olma şansı neredeyse yok. Haliyle bu da akıcı konuşma üzerinde bir tutukluk yaratıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more