Sözcü Plus Giriş

KKTC’ye 2016’da yepyeni bir Tıp Fakültesi ve Hastane geliyor

Girne Üniversitesi KKTC'nin hem eğitim hem de sağlık alanına damga vuracak Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi Hastanesi'nin temellerini attı

Seda TÜRKOĞLU
18:20 -
KKTC’ye 2016’da yepyeni bir Tıp Fakültesi ve Hastane geliyor

 

Girne Üniversitesi, açılışı yapılan ve temelleri atılan yeni binaları ile bir yandan fiziksel olarak büyürken diğer yandan hem Girne'de hem de ülkede halka ve dünyaya hizmet vermenin önemli bir sembolü haline gelmenin mutluluğunu yaşıyor.

Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi temel atma töreni ile Girne kampüsünde yeni fakülte binalarının açılışı 15 Kasım 2015 Pazar günü gerçekleştirildi.

KKTC'nin 32. kuruluş yıldönümüne denk gelen tören sırasında Girne Üniversitesi Rektörlük ve fakülte binalarının da açılışı yapıldı. Hastanenin Eylül 2016'da tamamlanmasının hedeflendiği belirtilirken tıp fakültesi ve hastane için 30 milyon dolar yatırım yapıldığı bildirildi.

Açılış ve temel atma törenine KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, KKTC Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC Ekonomi Bakanı Sunat Atun, YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş, YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap’ın katıldığı törende üniversite kurucuları, yetkilileri ve çalışanları da hazır bulundu.

‘AMBLEMİMİZ, BAYRAĞIMIZDIR’

Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, yakın zamanda kaybettiği dedesini anarak başladığı konuşmasına; “Girne Üniversitemizin yeni kampüsüne kavuştuğu ve cumhuriyetimizim kurulduğu günde, birlikteyiz ve bir bütünüz. Günsel Ailesi eğitimde 37, yılında. Ailemiz bu topraklarda kökleşmeyi vazife bildi. Biliriz ki kökleşme, yapılaşma ve dünya ile bütünlemekle mümkün.İlkemiz, yaptıklarımız ve yapacaklarımızla sadece beğenilir değil aranan olmaktır. Girne'de farklı bir mimarı ile hem eğitimde hem de sağlıkta yerimizi aldık. Amblemimiz, devraldığımız bayraktır.” dedi.

FAKÜLTE VE HASTANE 1 YILDA TAMAMLANACAK

KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından temeli atılan Girne Üniversite Hastanesi ile Tıp Fakültesi'nin 2016-2017 akademik yılı başında eğitime hazır hale gelmesi planlanıyor.

Girne Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi binaları 2016-2017 Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Tıp Fakültesi'nin bilgi birikimi ve altyapısal tecrübesi üzerine inşa edilerek faaliyete başlayacak Girne Üniversitesi Hastanesi ile Tıp Fakültesi, bilimsel donanımları ve teknolojik altyapıları ile öğrencilere her türlü eğitim ve araştırma imkanı da sağlayacak.

Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi uluslararası standartlar ve tıbbi kriterlere uygun olarak inşaa edilecek ve 150 yatak kapasitesine sahip olacak. Girne Üniversitesi Hastanesi bünyesinde Acil Tıp, Adli Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Dahiliye, Göğüs Hastalıları, İç Hastalıkları, Kardiyoloji, Nöroloji, Nükleer Tıp, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Spor Hekimliği, Tıbbi Genetik, Anestezi ve Reanimasyon, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, Göğüs Cerrahisi, Göz Hastalıkları, Kadın Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz, Kalp ve Damar Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Estetik Cerrahi, Tıbbi Patoloji, Üroloji, Ağız ve Diş Sağlığı, Beslenme ve Diyetetik bölümleri ile son teknoloji ile donatılmış Check-up Merkezi, Kan Bankası, Hemodiyaliz Ünitesi, Fitoterapi Merkezi, Fizik Tedavi Merkezi, laboratuvarlar ve ameliyathaneler bulunacak. Girne Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi 2016 yılından itibaren Girne ve çevresindeki bölge halkı başta olmak üzere tüm hastalarına yüksek standartlarda ve kaliteli sağlık hizmeti verecek.

DENİZCİLİK FAKÜLTESİ İLE HAVACILIK VE UZAY FAKÜLTESİ AÇILDI

Tıp Fakültesi ve Girne Üniversitesi Hastanesi temel atma töreni ile birlikte açılışı gerçekleştirilen Denizcilik Fakültesi ve Havacılık ve Uzay Fakültesi binaları öğrencilerin her türlü sosyal ve akademik ihtiyaçlarının düşünülerek hayata geçiriliyor ve tüm eğitim ve araştırma imkanlarını içerisinde barındırıyor.

Denizciliğin her alanında uluslararası asgari standartların çok üzerinde bir eğitim vererek dünya denizlerinde geleceğin denizcilik değer ve standartlarını oluşturmada öncü olmanın hedeflendiği Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde, Radar Pilotlama Laboratuvarı (ARPA/Radar); Telsiz ve Haberleşme Simülatör Laboratuvarı; Sıvı Yükleme Simülatör Laboratuvarı, Köprü üstü Simülatörü (Bridge), ECDIS Simülatörü (Electronic Chart Display and Information System), ve Makine Simülatörü (Engine Room) labaratuvarları yanı sıra, öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacakları kafteryalar, kütüphane, diğer sosyal ve kültürel alanlar bulunuyor.


Açılışı gerçekleştirilen bir başka önemli yapı olan Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi binası ise Havacılık eğitimin gerektirdiği her türlü teknik altyapıyı içerisinde barındırıyor. Hızla gelişen havacılık sektörünün rekabet ortamında öğrencilerine en üst düzeyde uygulamalı eğitim verme vizyonuyla faaliyete geçen fakültede temel mühendislik bilimleri bilgilerini pekiştirecek temel öğrenci laboratuvarlarının yanısıra öğrencilerin deney sistemleri için parça ve rüzgar tüneli için model hazırlayacakları çeşitli CNC makinalarının bulunduğu teknoloji laboratuvarı, çeşitli rüzgar tünellerinin bulunduğu akışkanlar mekaniği laboratuvarı, elektrik ve elektronik devrelerin ve sistemlerin tanıtıldığı elektrik ve elektronik laboratuvarı ve en son teknoloji uçuş simülatörleri bulunuyor.

Son güncelleme: android-time 18:01 28.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more