Reklamsız Sözcü

Öğretmenlere belediyeden atık pil eğitimi!

Çankaya bölgesinde bulunan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine, doğayı hızla kirleten atık piller hakkında bilgi verildi.

android-time 12:13
Öğretmenlere belediyeden atık pil eğitimi!
Çankaya bölgesinde bulunan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine, doğayı hızla kirleten atık piller hakkında bilgi verildi.

Piller, taşınabilir araçlar ve aygıtlar için birer enerji kaynağı ve yılda 8 bin ton pil piyasaya sürülüyor. TAP, AB kriterlerine göre bunların yüzde 40′nın, ülkemiz yönetmeliklerine göre ise yüzde 45′nin geri toplanması gerektiğine dikkat çekiyor. Çankaya Belediyesi'nin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile birlikte düzenlediği etkinlik kapsamında, öğretmenlere atık pil eğitimi verildi.

Çankaya bölgesindeki ilkokul ve ortaokul öğretmenlerine, doğayı hızla kirleten atık piller hakkında bilgi verildi. Foto: CİHAN

Çankaya Bölgesi'nde bulunan devlet ve özel okul öğretmenlerinin katıldığı atık pil eğitimi ile öğretmenlerin de öğrencilerini eğitmesi amaçlanıyor.

Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşen eğitimi veren TAP üyesi Elektrik Elektronik Mühendisi Abdullah Ömür, pillerin doğaya karışmadan toplanabilmesinin önemine değindi. Atık pillerin içerdiği maddeler nedeniyle çevreye atılmasının kirlenme yarattığını belirten Ömür, pillerin toprağa, suya, kanalizasyona ve çöp konteynerine atılmaması gerektiğini vurguladı.

“ATIK PİLLER ÇÖP DEĞİLDİR”

Pillerin kaynağından ayrıştırılarak toplanmasının ardından en yakın pil toplama noktasına teslim edilmesi gerektiğini vurgulayan Ömür, “Şarjlı pil atıkları bünyelerindeki değerli maddelerin ayrıştırılması için Avrupa'daki geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Türkiye'de de şarjsız piller özel inşa edilmiş yer altı depolarında tam izoleli bir şekilde tutuluyor.” diye konuştu.

Yaklaşık 300 öğretmenin katıldığı eğitim sonunda, ‘Atık Piller Çöp Değildir Geri Dönüşebilir’ başlıklı çizgi animasyon okullarda gösterilmek üzere öğretmenlere dağıtıldı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:5420.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more