Sözcü Plus Giriş

Okul güvenliği kapıya güvenlik koymakla bitmez!

Güvenli Okul konferansında okul güvenliğinin önemini anlatan Osman Öztürk, kapıya güvenlik koymakla okul güvenliğinin sağlanmış olmayacağına dikkat çekti.

Güncellenme: 21:24, 20/10/2015
Okul güvenliği kapıya güvenlik koymakla bitmez!

Foto: Shutterstock

Son günlerde üzerinde en çok konuşulan konulardan biri de okul güvenliği… Yapılan araştırmalar; öğretmenler, öğrenciler ve okul çalışanları kadar velilerin de bu konuda endişeli olduğunu gözler önüne seriyor. Başarıya odaklanmayı sağlayacak önemli unsurlardan biri de güvenli okul ikliminin sağlanması…İşte Türkiye'nin dört bir yanında CSG City Security Group tarafından gerçekleştirilen Güvenli Okul konferanslarında okul güvenliğine dikkat çekiliyor. Güvenli Okul konferanslarının yeni durağı Ankara Balgat Uğur Anadolu Lisesi'ydi. 2 bölüm halinde gerçekleştirilen konferansta, okul güvenliğinin önemi CSG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk'ün sunumu ile detaylı bir şekilde aktarıldı. Güvenli Okul Projesi'nin mimarı Osman Öztürk, birinci bölümü 9-10-11. Sınıf, ikinci bölümü ise 12.Sınıf öğretmen ve velilerine yönelik gerçekleşen konferansta; okul güvenliğinin öneminde dikkat çekerek okuldaki şiddet olaylarının sebeplerinin başında aileler tarafından çocuklara verilen değerler eğitiminin zayıflığı olduğunu söyledi.

“OKULLAR GÜVENLİ DEĞİL”

CSG City Security Group, Bahçeşehir Üniversitesi ve İksara Araştırma şirketi işbirliği ile yapmış oldukları araştırmadan örnekler veren Öztürk; “Her 2 veli'den 1'ine (%52) göre okullar yeterince güvenli değil, velilerin yaklaşık yarısı (%51) okul binalarını fiziki olarak güvenli bulmuyor, Her 4 veliden 3'ü (%73) çocuğu okulda olduğu saatlerde güvenliğinden endişeleniyor.” dedi. Öztürk konuşmasında; okul güvenliğinin, sadece okul ve çevresinin güvenliğini sağlayıcı ve koruyucu çalışmaları içermediğini, güvenlik algısının güçlü olduğu güvenlik yönetiminin tüm aşamalarında, okul bina ve kampüslerinin tasarımından, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin çeşitliliğine ve kalitesine, öğrencilerin şiddet içeren davranışlarından öğrenmeye odaklanmalarına kadar, okul kültürü ve iklimini oluşturan tüm etmenleri de içerdiğini belirtti.

“GÜVENLİ OKUL KONSEPTİNİ BENİMSEMİŞ BİR TÜRKİYE İÇİN”

Bu sebeplerden dolayı Güvenli Okul Proje'sini hayata geçirdiklerini belirten Öztürk; “Güvenli okul; okul paydaşlarının özgür ve barışçıl bir okul ortamında korku ve endişelerden uzak, eğitim ve öğretimlerini güven ve huzur içinde yaptıkları, sevgi ve saygıyla bezenmiş sımsıcak duyguların okul koridorlarında ve bahçelerinde özgürce dolaştığı, birbirlerine değer veren ve konulmuş kurallara uyan, okula bağlılıkları güçlü, davranışları dengeli bireylerin oluşturduğu bir güvenlik algısını ve boyutunu kapsamaktadır. Güvenli Okul konseptini benimsemiş ve standartlarını gerçekleştirmiş okulların oluşturduğu bir Türkiye” özlem ve umudunu çok güçlü duygularla taşıyorum. Bugün bir hayal gibi görünen bu arzu ve umut, bir gün mutlaka gerçek olacaktır.” Dedi.

 “EN ÖNEMLİ TEHLİKE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI”

Yapılan araştırmalardan örnekler veren Osman Öztürk, Madde bağımlılığı ülkemizde ve bütün dünya ülkelerinde öğrencileri ve gençlerimizi tehdit eden, sağlık ve güvenlik riski oluşturan suçların başında geldiğini, aileler tarafından öğrencileri tehdit eden en önemli tehlike uyuşturucu madde bağımlılığı olarak görülmekte olduğunu belirtti. Osman Öztürk; “Yapılan araştırmada okulların %61'inde hiçbir güvenlik görevlisinin bulunmadığı, yönetici ve öğretmenlerden yaklaşık 1/3'inin okullarda güvenli ortamın oluşturulması için hiçbir seminer, konferans veya hizmet içi eğitim almadıklarını, güvenlik uygulamaları ile ilgili eğitim alanların oranı ise %7'dir.” dedi.

Yayınlanma Tarihi:17:38,