Reklamsız Sözcü

YÖK ilk kez uluslararası sıralandırma sistemlerini değerlendirdi!

YÖK tarihinde ilk kez uluslararası sıralandırma sistemlerinin ele alındığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

android-time 15:44
YÖK ilk kez uluslararası sıralandırma sistemlerini değerlendirdi!
YÖK tarihinde ilk kez uluslararası sıralandırma sistemlerinin ele alındığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 9 üniversitenin rektörlerinin katılımı ile uluslararası sıralandırma sistemlerinde Türk üniversitelerinin yerini değerlendirdi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Uluslararası Sıralandırma Sistemlerinde Türk üniversitelerin yeri değerlendirildi.

Uluslararası Sıralandırma Sistemlerinin Değerlendirilmesi Toplantısı YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya, Boğaziçi, Gebze Teknik, İhsan Doğramacı Bilkent, İstanbul, İstanbul Teknik, İzmir Yüksek Teknoloji, Koç, Ortadoğu Teknik ve Sabancı Üniversitesi rektörleri de katıldı.

“BU SIRALANDIRMA SİSTEMLERİ AMAÇ DEĞİL ARAÇ”

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; toplantıda, bu sıralandırma sistemlerinin dikkate alınması ancak üniversitelerin eğitim politikalarını değiştirecek bir faktör olarak değerlendirilmemesinin gerekliliği üzerinde duruldu. Bu sistemlerin, üniversitelerin şeffaflaşması, rekabeti, tanınırlığı ve uluslararasılaşması süreçleri açısından “bir amaç olmayacak şekilde doğru birer araç olarak değerlendirilebileceği” görüşünün dile getirildiği toplantıda, bu sürecin üniversitelerin ihtisaslaşması ve misyon farklılaşmasına katkı sağlayabileceğine değinildi.

Toplantı sonucunda, YÖK’ün yükseköğretime dair verileri daha geniş kapsamda ilgili kamuoyu ile paylaşılması konusunda görüş birliğine varılırken, bunun yükseköğretimde şeffaflığı ve üniversitelerin geleceğe yönelik planlama süreçlerine önemli katkıda bulunabileceği dile getirildi. Yükseköğretim Kurulu, konuya ilişkin değerlendirmelerin devam etmesi gerektiği ve bu bağlamda yakın bir tarihte tekrar toplanılacağını ifade etti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more