200 lira vermedi, 900 lira ödedi

Ziraat Bankası'nın devleti zarara uğratıp vatandaşı mağdur ettiği ortaya çıktı

200 lira vermedi, 900 lira ödedi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın banka müşterilerine yaptığı, ‘Davaya gerek olmaksızın şubeye gelen müşterilere ücret ve komisyonlarını iade edeceğiz' açıklamasının altından ilginç bir iddia çıktı. İddiaya göre Ziraat Bankası, vatandaşın mahkemede kazandığı iade davalarına itiraz edince 200 lira yerine avukat masrafıyla birlikte 900 lira ödemek zorunda kalıyor.

Birkaç kat fazladan ödeme

Tüketici Dernekleri Federasyonları Genel Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, Ziraat Bankası'nın Tüketici Hakem Heyetleri'nden (THH) gelen ve tüketiciyi haklı bulan ‘iade' kararlarını uygulamak yerine itiraz davası açtığını, bu nedenle de bankanın gereksiz yere birkaç kat fazladan para ödemek zorunda kaldığını bildirdi. Hekimci, Ziraat'in bu uygulaması nedeniyle avukatlara fazladan para ödemek zorunda kaldığını söyledi.

700 liralık zarar

Hekimci'nin verdiği bilgilere göre, Ziraat Bankası örneğin vatandaşın 200 lira tutarındaki komisyon alacağını mahkeme kararına rağmen iade etmek yerine itiraz davası açıyor. İtiraz  nedeniyle 200 liralık alacağa durup dururken 500 lira avukat masrafı ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca bilirkişi ve benzeri işlemler nedeniyle ilave olarak 200 lira civarında da dava masrafı ortaya çıkıyor. Kesinleşmiş yargı kararları olduğu için itiraz davası boşa düşüyor, Ziraat Bankası müşterisine 200 lira ödeyip kurtulacağı yerde gereksiz yere 700 lira ilave masraf ödüyor. Bu nedenle hem vatandaş boş yere zaman kaybediyor hem de kamu bankası 700 lira zarara uğramış oluyor.

Özel banka itiraz etmiyor

Hekimci, Ziraat Bankası'na karşılık bir çok özel bankanın avukatlık masrafı ödememek için itiraz yoluna gitmediğini, tüketici mahkemelerinden gelen kararları uygulayıp tüketiciye iade yaptığını söyledi. Bu sayede özel bankaların boş yere 500 lirayı bulan avukatlık parasını ödemekten kurtulduğunu belirtirken Ziraat Bankası'nın da en sonunda doğru yolu görüp davalara itiraz etmek yerine iade kararı aldığını ifade etti.

Erman Toroğlu'na mı gideceğiz?

Bankaların dava açılmadan ücret ve komisyonları iade edeceği yönündeki açıklamalar üzerine banka şubelerine koşan vatandaşlar acı sürprizle karşılaştı. Şube yetkilileri kendilerine böyle bir talimat gelmediğini belirtirken vatandaşlara, “Sadece davayı kazananlara iade yapıyoruz. Bize değil Tüketici Hakem Heyeti'ne gidin” önerisinde bulundular. Hakem heyetinden henüz haberdar olmayan bazı vatandaşların, “Ne hakemi, Erman Toroğlu'na mı gideceğiz?” tepkisinde bulundukları öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...