Reklamsız Sözcü

2016’da para bulmak zor olacak!

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2016’da para bulmanın zor olacağını belirterek, işadamlarına risk almamalarını önerdi.

android-time 15:57
2016’da para bulmak zor olacak!
İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2016’da para bulmanın zor olacağını belirterek, işadamlarına risk almamalarını önerdi.

İki seçim, terör olayları ve Rusya krizi ile zor bir yılı geride bırakan iş dünyası, 2016 yılına yönelik temkinli davranıyor. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, işadamlarına 2016 yılında ihtiyatlı olmaları tavsiyesinde bulundu. Önümüzdeki yıl para bulmanın zor ve pahalı olacağını belirten Demirtaş, aşırı risk almamalarını önerdi.

Foto: Shutterstock

Oda üyelerine, 2016 yılına yönelik beklenti ve önerilerini aktaran Demirtaş, 2015 yılını bekleyerek geçirdiklerini belirterek, yeni yıla yönelik yapısal reformların yapılması çağrısında bulundu: “İç tasarrufumuz zaten yeterli değil. Böyle olunca faizler de düşmüyor. Bundan dolayı 2016'da para bulmak zor ve pahalı olacak. İşadamlarımız, ihtiyatlı olsun. Satış sıkıntıları için alternatif pazarlara gidin. İhracat yaparken dikkat edin, satılan malın parasının alınamaması tehlikesi olabilir.”

Geçen yıl da ihtiyat, tedbir, temkin ve dikkatli olma önerilerinde bulunduğunu hatırlatan Ekrem Demirtaş, “Umutsuz olmayın. Döviz kurlarına dikkat edin. Dövizle alacak yoksa dövizle borçlanmayın, daha çok öz sermayeyle iş yapın. Tahsilatından emin olmadığınız müşterilere mal ve hizmet satmayın. Tek bankayla çalışmayın, birkaç bankadan kredi oranı teklifi alın. Faktoring firmalarını değerlendirin. Firmanızda kalite arttırıcı önlemler alın. İç piyasayı, hattâ dünya piyasalarını yakından izleyin. İnterneti pazarlamada kullanın. Yeni mezun da olsa bir genci işe alın önerilerinde bulunmuştum” diye konuştu.

‘DİKKATLİ OLUN, AŞIRI RİSK ALMAYIN'

2016 yılına yönelik görüş ve öngörülerini dile getiren İZTO Başkanı Demirtaş, şunları kaydetti: “Dikkatli olun ve aşırı risk almayın. Nakitte kalın, en yüksek faiz oranı veren bankaya 30 gün vadeli yatırın. Dövizle geliriniz yoksa dövizle borçlanmayın. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara ve piyasada ortaya çıkan risklere karşı vadeli işlem piyasalarına yönelin. E-dönüşüm kapsamında hayata geçecek yenilikleri yakından takip edin. Eğer yoksa web sitesi ve e-postanız olsun. İnternetten faydalanın. Firmanıza üniversite mezunu, lisan bilen bir genç alarak dünyayı izleyin.” (CİHAN)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more