Sözcü Plus Giriş

4G ihalesi 3 ay ertelendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşı çıktığı 4G ihalesi 3 ay ertelendi

Güncellenme: 13:08, 15/05/2015
4G ihalesi 3 ay ertelendi


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘çöplük olur’ açıklaması sonrasında belirsizliğe giren 4G ihalesinin ne olacağı netleşiyor. Hürriyet’ten Sefer LEvent’in haberine göre, BTK bugün bir açıklama yaparak 4G ihalesinin 3 ay erteleneceğini gerekçeli kararıyla açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan nisan ayında Aselsan'ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Netaş ve Türk Telekom bünyesindeki Argela ile 4G için geliştirdiği milli baz istasyonunun sergilendiği standı ziyaret etmişti. Erdoğan burada yaptığı ziyarette, “4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G'li bir çöplük haline döner. Dünya 5G için çalışırken biz niye bunun için çabalıyoruz” demişti.

YENİ İHALE TARİHİ 26 AĞUSTOS

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde:
“Dünyadaki mobil elektronik haberleşmede sağlanan gelişmeler ve geleceğe yönelik çalışmalar da dikkate alınarak, Bakanlığımız ve düzenleyici kurumumuz olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun görev-yetki ve sorumlulukları çerçevesinde, halen sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeciler başta olmak üzere ilgili tarafların da görüşleri alınarak International Mobile Telecommunications – Uluslararası Mobil Telekomünikasyon (IMT) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme çalışmaları sonuçlandırılarak buna ilişkin ihale süreci başlatılmıştır. Bu süreçte, isteklilerin şartnameye yönelik değişiklik taleplerinin değerlendirilmesi ve ihaleye katılacak isteklilerin teknik ve finansal hazırlıklarını tamamlayabilmek için ilave zaman talepleri üzerine, sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte Bakanlığımızda yapılan değerlendirmeler sonucunda, daha önce 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesinin 3 ay ertelenmesi hususunda müştereken görüş birliğine varılmış olup, bu çerçevede söz konusu ihale Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmiştir.”

Yayınlanma Tarihi:11:06,