Açlık sınırı bin 308 lira

Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre, Şubat ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 308 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 259 TL oldu

Açlık sınırı bin 308 lira

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 26 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Şubat ayı sonuçlarını açıkladı. Buna göre Şubat ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 307,55 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 4 bin 259.13 TL oldu.

Sadece tek bir çalışanın yaşama maliyeti bu ay bin 593 TL olarak hesaplandı. Yılbaşından bu yana geçerli olan yeni net asgari ücretin 949 TL olduğu dikkate alındığında, çalışanların karşı karşıya kaldığı geçim koşullarının ağırlığı ortaya çıkmakta. Türk-İş hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2015 yılının ilk iki ayı itibariyle 75 TL ve önceki yılın aynı ayına göre 177 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırındaki artış ise aynı dönemler için sırasıyla 245 TL ve 577 TL oldu.

-“GIDA IÇIN YAPMASI GEREKEN ASGARI HARCAMA TUTARI ARTTI”-

Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 4.04 oranında arttı. Bir önceki yılın son ayına göre iki ayda artış oranı yüzde 6.10. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 15.67 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14.74 olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda; bu ay önemli bir fiyat değişikliği görülmedi.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta; kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı yüzde olarak sırasıyla 3.50 ve 7.38 oranında artarken tavuk fiyatı aynı kaldı.
Yaş sebze-meyve fiyatı ortalamada bu ay yüzde 13.97 oranındaki artışla 4.08 TL oldu.
Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; pirinç fiyatı arttı, makarnada bazı markalarda fiyat indirimi görüldü, diğer ürünlerde önemli bir fiyat değişikliği olmadı.
Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı, margarin ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kaldı, zeytinyağı fiyatı bazı ürünlereki promosyon nedeniyle biraz geriledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...