Aile acırsa hayat acımaz

LAV'ın başındaki isim Esin Güral Argat'tan flaş açıklamalar...

Aile acırsa hayat acımaz

DEMET CENGİZ

Sofra camı markası LAV ile büyük başarı kazanan Esin Güral Argat, küçük yaşta aile şirketinde çalışmaya başladığını belirterek, “Hiçbir zaman patron çocuğu olmadım. Akşam ayağın sızlamazsa çalışmayı anlamazsın. Benim çocuklarım da her yaz bizimle çalıştı” diyor

Gürallar geniş bir aile. Birinci kuşak Ali Güral kurucu ve oğulları Rıza, İsmet ve Nafi Güral ikinci kuşak devam ederken, ayrılma kararı aldılar. Şimdi her birinin gruplarında hem ikinci kuşak hem de üçüncü kuşak aktif olarak yer alıyor. En son LAV ile adından söz ettiren Gürallar Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat ile söyleşimiz hem keyifli hem de derindi.

* Gürallar çok karışıyor birbiriyle ama sanırım bu normal. Sizin hangi alanlarda olduğunuzu hatırlatır mısıız?
– Cam, zücaciye, turizm, ambalaj, inşaat ve enerji. Camda dünyada 6'ncı büyüklükteyiz. 3500 çalışanımız var ve 130 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye'de 35  bin noktada ürünlerimiz satılıyor. Enerjiye odaklanıyoruz.

MALDİVLER'DE OTEL YATIRIMI

* Turizmde yeni yatırımlar var mı?
– Şimdi Maldivler'e gidiyoruz. Bir adanın üst kullanım hakkını 50 yıllığına aldık. 2017 Haziran gibi açmayı düşünüyoruz. Orada kitle turizmi yok. Toplam 70 villa olacak. Türkiye ölçeğinde küçük ama orası için büyük bir yatırım. Türkiye'de Antalya ve Manavgat'ta 2, Sorgun'da da 1 var. Maldivler bizim 4'üncü otelimiz olacak.

* Üçüncü kuşak olarak sizin fikriniz miydi?
– Aynen öyle. Rıza Bey (babası) yeniliğe çok açıktır. Sert ve disiplinlidir ama açıktır.

PATRON ÇOCUĞU OLMADIK

* İkinci ve üçüncü kuşağın işi zordur. Kurucu, kurarak yeterince büyük bir şey yapmış. İkinci ve üçüncü kuşağın rüştünü ispat etmesi zor. Zaten çok az şirket ayakta kalıyor onların döneminde. Siz de böylesi bir zorluk hissettiniz mi?
– Bazıları bunun rahat olduğunu düşünür. Babam ikinci kuşak olmanın rahatlığını yaşamadı. Bize de üçüncü kuşak olmanın rahatlığını yaşatmadı. Hiçbir zaman ayrıcalıklı büyümedik. El üstünde tutulan, korunan çocuklar olmadık. Başımızın çaresine baktık. Yaptıklarımızın hesabını verdik. Patron çocuğu olmadık. Ben de çocuklarıma öyle yapıyorum. Çünkü aile acırsa çocuğa hayat acımaz. El bebek gül bebek büyüyen kimsenin ayakları yere sağlam basamaz. Neden-sonuç ilişkisi kuramaz. Bağlı ama bağımlı olmayan çocuklar yetiştirmeye gayret ediyorum. Özgür ama her aklına eseni yapan çocuklar değil. Onlar da benim gibi erken yaşta işe güce bulaştı. Tabii bizim yaşadıklarımız dedemizin, babamızın yaşadıklarıyla bir tutulmaz.

* Kaç yaşında çalışma hayatına başladınız? Ve çocuklarınız kaç yaşında?
– Orası biraz muallak. Kendimi bildim bileli hep babalarla işe gittim geldim. Ne zaman çalışmaya başladım bilmiyorum. Oğullarım 23 ve 21 yaşında. Onlar da çocukluklarında yazları çalışma terbiyesi aldı. Akşam ayağın sızlamazsa çalışmayı anlamazsın.

İŞ AİLE DEĞİL ORTAKLIKTIR

* Dedenizin kurduğu aile şirketi sonuç olarak dağıldı. Babanız ve siz ayrı yola gittiniz. Neler söylemek istersiniz?
– Aile ilişkilerinde duygusallık çok önemlidir. Bu doğrudur da. Ama işe gelince duygusallık değil, ortaklık olarak bakmalı. Sonuca bakmalı. Aile anayasaları hazırlamak da yetmeyebiliyor. Bunu içselleştirmek önemli.

İŞ HAYAT DENGESİ

– Çocukluğumdan beri aktif bir iş yaşamım olacağını biliyordum. Anne olduğumda iş hayatını deneyimlemiştim ve yüksek lisans yapıyordum. İşim ve özel hayatım arasında bir ahenk kurmak için çok çalıştım.
– Doğru ve etkin zaman planlaması çok önemli. Dönemsel olarak biri diğerinin önüne geçebilir. İş biraz önde olabilir genel olarak ama unutmayın ki mutlu bir kadın mutlu çocuklar yetiştirebilir.

PİŞMANLIK

– Pişmanlık değil de öğreti olarak bakarım. Pişmanlık sadece vakit kaybıdır.
– Geçmişe bugünkü şartlarda bakıyor ama bugünkü şartlarda yargılamıyorum. Mevcut dinamikler önemli, bugünkü konjonktürle değerlendirmemeli.

ŞANS

– Tanrı'yı güldürmek istiyorsan ona planlarından bahset, derler.
– İnsanlar tercihlerince yaşar. Hayatta her istediğin olmayabilir. Hayat sürprizlerle dolu. Hiçbir zaman şanslıyım veya şanssızım demedim. Her şeyi şansa bırakmamak gerekiyor.

BAŞARININ SIRRI

– İyi fikir, planlama ve uygulama… Doğru planlamayla yola çıkılmalı ve uygulamanın neticesinde başarı ortaya çıkar.
– Doğru, kendi alanında uzman, yeniliğe açık ve her zaman yaratıcı ekip şart. Takım ruhu ile hareket etmeli. Ortak akıl oluşturmak hem eğlenceyi hem de verimliliği artırıyor. Asla iyi oldum dememeli.

SOSYAL SORUMLULUK

– Yıldız Eğitim Projesi ile LAV çalışanlarının çocuklarına TEOG sınavlarına hazırlanmaları ve okuldaki başarılarını artırmaları için destek oluyoruz. 2006'da başladık, 1505 öğrenci eğitim aldı.
– Yurtiçinde ve yurtdışında okuyan burslu öğrencilerimiz var. Öğrencilerin evrensel literatüre sahip olmaları çok önemli.

YETENEK AVI

– Kişilerin zekası çok önemli. Gözünden anlarsın yeteneği. Cin gibi bakıyorsa ya yetenek ya özgüven ya da çaba çıkar içinden.
– Yeteneği doğru sistemlere doğru metotlarla monte etmek önemli. İnsanı konuşurken mekanik olamayız tabii ki. Geleneksel iletişim önemlidir. Yeni nesilleri anlamak gerek.

HOBİ

– Çok severek kayak, yürüyüş ve pilates yapıyorum.  Modern sanata ilgim büyük. Beğendiğim eserleri alırım.
– İş hayatından tipik manzaraların tipik örneğiyim. Hobiye zaman ayırmak gerekiyor. Emeklilik döneminde yaşam kalitesini artıran bir şey bu.

KULAĞA KÜPE

– Ülkenin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında bilgi toplumu normlarına göre yetiştirilmiş, katma değeri yüksek insan kaynağı büyük önem taşıyor. Eğitim ve kendini geliştirmenin yaşı yoktur. Öğrenmeye açık olun.
– Asla vazgeçmeyin. Hata yapmaktan korkmayın. Hatalar en büyük tecrübedir. Risk alın. Kazanmak üzere yola çıkın ama kaybetseniz de bilin ki yolun sonu değil.

SOSYAL MEDYA

– Twitter, Facebook ve Instagram'da varım. Çok etkin kullanmıyorum ama gündemi takip etmek için takip ediyorum.
– Çok etkili ve iletişimi güçlendiriyor. Zamanın etkin kullanımını arttırıyor. Her şey çok hızlı. Bu çok güçlü bir değer ve ben bu değişimi memnuniyetle karşılıyorum.

DALKAVUKLUKLA MÜCADELE

– Yönetici olarak farklı bir dünyayı kuruyorsunuz ve realiteden kopma ihtimaliniz oldukça yüksek oluyor.
– İçgüdüsel olarak hiç öyle bir ruh haline bürünmedim. Mesafelerimi hep koyarım. Tam tanımlayamıyorum ama hissettiğimde bilinçaltımda mesafelerim oluşur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...