Reklamsız Sözcü

AKP kıdem tazminatını sil baştan değiştiriyor

Hükümet, işçi sendikaları karşı çıktığı için rafa kaldırılan kıdem tazminatı sistemini seçim biter bitmez gündemine aldı.

android-time 10:08
AKP kıdem tazminatını sil baştan değiştiriyor
Hükümet, işçi sendikaları karşı çıktığı için rafa kaldırılan kıdem tazminatı sistemini seçim biter bitmez gündemine aldı.

Erdoğan SÜZER

Türk-İş'in “kırmızı çizgimiz” diyerek karşı çıktığı kıdem tazminatı fonu sistemine adım adım yaklaşılıyor. Kıdemle ilgili çalışmalar seçim öncesinde işçi ve işveren kesimlerinin anlaşamaması üzerine rafa kaldırılmış, AKP Hükümeti, “Taraflar anlaşamadığı sürece kıdemi raftan indirmeyiz” sözünü vermişti. Taraflar arasındaki anlaşmazlık çözülmedi, ancak seçim sonrasını fırsat bilen hükümet harekete geçip kıdemi raftan indirdi.

Foto: Depophotos – Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan


Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, “Kıdem reformunu çıkarma konusunda kararlıyız. Taraflar anlaşamadı reformu kaldırıyoruz, diye bir anlayışımız olmayacak” dedi. Elvan daha sonra bu sözünü, “Tarafları anlaştırarak reformu hemen yapacağız” şeklinde düzeltti.
Reformlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Elvan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle yaptığı simitli kahvaltı sohbetinde milyonlarca çalışanı ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Kıdem tazminatına ilişkin işçi ve işveren kesiminin çekincelerinin olduğunu hatırlatan Elvan, “Kıdemle ilgili bizim bir çalışmamız var. Ancak bunu işçi ve işverenle görüşüp öyle yasalaştıracağız. Kendimizi dünyadan soyutlayamayız. Dünya örneklerini ortaya koyacağız. Mutlaka bu alanda bir orta yolun bulunacağına inanıyoruz. Bunu öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz. Bu konuda kararlıyız”

KAZANILMIŞ HAKLAR DA MASADA

Elvan, yeni sistemin nasıl olacağı, önceki taslağa giren ancak Türk-İş'in karşı çıktığı ‘bireysel fon' yönteminin pakette yer alıp almayacağı konularında ayrıntı vermekten kaçındı. Elvan, mevcut çalışanların kıdem haklarının nasıl korunacağı sorusuna ise, “Kazanılmış hakları da masada konuşacağız” yanıtını verdi. Elvan, “Hem işçi hem işverenin kaygılarını da biliyoruz, bu konuda haklı olduklarına da inanıyoruz. Ortak noktaya mutlaka ulaşacağız” dedi.

MODERN KÖLELİK DE GELİYOR

Lütfiİ Elvan, kıdem tazminatı dışında ‘modern kölelik' ve işten atmayı kolaylaştıran düzenlemeler olarak ifade edilen özel istihdam büroları ve esnek çalışma alanlarında da reform yapacaklarını söyledi. İşverenin üzerindeki yükleri hafifletmeye ve yatırımları artırmaya kararlı olduklarını ifade eden Elvan, yoksullara yapılan yardımları insanları çalışmaya teşvik edecek şekilde yeniden düzenleyeceklerini bildirdi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more