Almanya’dan Yunanistan’a şok!

Almanya, Yunanistan'ın yardım programını altı ay uzatma teklifini kabul etmedi.

Almanya’dan Yunanistan’a şok!

Almanya Maliye Bakanlığı Atina’nın mali yardım programını altı ay uzatma teklifini kabul etmeyerek, teklifin Yunanistan’ın euro bölgesi ortaklarınca ortaya konulan koşulları karşılamadığını belirtti.

Bakanlık sözcüsü Martin Jaeger yaptığı açıklamada, “Atina’dan gelen mektup tatmin edici bir çözüm içermiyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, (mektup) mali yardım programının koşullarını karşılamıyor ve köprü finansmanı opsiyonuna yaklaşıyor. Mektup euro bölgesi maliye bakanlarının Pazartesi günü mutabık kaldığı koşulları karşılamıyor” dedi.

Yunanistan euro bölgesi ülkelerinden mali yardım anlaşmasını altı ay uzatmalarını bugün resmi olarak talep ederken, bu kapsamda borçlarını geri ödemeyi taahhüt etti ve daha önce mutabık kalınan mali hedeflere zarar verecek adımlar atmamaya söz verdi.

Reuters tarafından görülen bir belgeye göre, Yunanistan’ın mali yardımın uzatılmasını müzakere ettiği euro bölgesi maliye bakanlarının taleplerine yaklaştığı görülüyor.

Yunanistan’ın süre uzatımı talebi bugün euro bölgesi üyesi ülkelerin maliye bakanlığı ve merkez bankası yetkililerince incelenecek. Teklif yarın ise euro bölgesi maliye bakanları tarafından değerlendirilecek.

Belgede, “Yunan yetkililer, Yunanistan’ın tüm kreditörlerine olan mali yükümlülüklerini yerine getirecektir ve Ana İmkan Anlaşması çerçevesinde teknik engellere takılmamak için ortaklarımızla işbirliğini sürdürme niyetindedir; (söz konusu anlaşmanın) finansal ve prosedürler açısından bağlayıcı olduğunu kabul etmektedir” denildi.

Belgede söz konusu mali yardım anlaşmasının altı ay süreyle uzatılmasının gerekçesi, “Avrupalı ve uluslararası ortaklarımız ile yakından çalışmayı sağlayarak alınacak yeni önlemlerin tümüyle bütçelendirilmiş olması; mali hedefleri ile ekonomik toparlanma ve finansal istikrarı tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmak” olarak özetlendi.

Belgede kullanılan ifadeler Yunanistan’daki aşırı sol hükümetin yeni bir yasa çıkarmayacağına ve Yunanistan ekonomisinin seçmenlerce sevilmeyen “troyka”, yani Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından denetimde tutulmasına karşı çıkmayacağına işaret ediyor.

Yunanistan '6 ay' istedi! Yunanistan ‘6 ay’ istedi!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...