Altın, bir haftanın en yüksek seviyesinde

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.220,05 dolara çıkarak son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Altın, bir haftanın en yüksek seviyesinde

Ocak ayının son haftasından bu yana hızlı bir düşüş seyri izleyen altın fiyatları, hafta başında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’in yaptığı konuşmasında faiz artırımında acele edilmeyeceği yönünde sinyal vermesinden destek buldu.

Bugün güne 1.204,65 dolardan başlayan altının ons fiyatı bu seviyeden gelen alımların etkisiyle en yüksek 1.220,05 dolara kadar çıkarak 19 Şubat’tan sonra en yüksek seviyeyi gördü. Altının ons fiyatı 19 Şubat’ta 1.223,12 doları görmüştü.

Çin’de ekonominin canlanması için uygulamaya konulan teşviklerin devam ettirileceği haberlerinin de altın fiyatlarını desteklediğini ifade eden analistler, teknik olarak altının ons fiyatında 1.200 doların destek seviyesi olduğunu kaydediyor.

Analistler, altının ons fiyatında 1.221 doların ise direnç konumunda bulunduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda ise 1.238 doların gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

– “Altının kısa vade de yatay bant hareketlerini sürdürmesi bir süre daha muhtemel görünüyor”

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan konuya ilişkin değerlendirmesinde, Fed politikalarına dair beklentiler ile Ukrayna ve Yunanistan merkezli jeopolitik risklerin etkisini azaltması doğrultusunda tekrar satış eğilimli sürece giren altının ons fiyatının 1.200 – 1.190 dolar kademelerine kadar gerilediğini ve tekrar bu seviyelerde denge oluşturduğunu söyledi.

Hafta boyunca gerçekleşen gelişmelerin altın üzerindeki baskıyı daha çok artırdığını dile getiren Uluhan, altın üzerinde baskının arttığı bu günlerde gerek Fed Başkanı Janet Yellen’den gelen güvercin mesajlar ve gerekse Çin merkezli genişlemeci politikalara dair beklentilerin kısa vade de tekrar altına hayat öpücüğü verdiğini ifade etti.

Altının söz konusu gelişmeler sonrası tekrar tepki verirken bir kez daha 1.220 – 1.230 dolar seviyelerine doğru toparlanmaya çalıştığını aktaran Uluhan, üst kademelerin çalışması sonrasında altın fiyatlarının tekrar 1.230 – 1.200 dolar bant aralığında dalgalı ve dengeli görünümünü kısa vade de sürdüreceğini düşündüğünü kaydetti.

Her ne kadar yukarı yönlü bahaneler ile altının ons fiyatının kısa toparlanmalara zaman zaman devam etse de olumlu gelecek ABD verileri ve fiziki talepteki yetersizliğin yukarı yönlü alımları kısıtlayacağını vurgulayan Uluhan, şunları söyledi:

“Haliyle altının kısa vade de yatay bant hareketlerini sürdürmesi bir süre daha muhtemel görünüyor. Daha orta ve uzun vade de ise yine makro ekonomideki gelişmeler ve özellikle Fed politikalarının seyri altın fiyatları açısından belirleyici olacaktır. Zaman zaman jeopolitik risklerinde ön plana çıkması ile altın fiyatlarında sapmalar ve kırılmalar yaşanabilir.

Altının uzun vadeli seyri ise daha çok Fed’in güvercin taklalarına ya da şahin görünümüne bağlı olarak şekillenecektir. Süreç içerisindeki yaşanabilecek her tür gelişme altında çift yönlü dalgalanmalara yıl boyunca neden olurken, yıllık bazda yatay bant hareketlerinin daha çok 1.150 – 1.350 dolar geniş bandında seyretmesi beklenmelidir.”

Çeyrek altında flaş yükseliş! Çeyrek altında flaş yükseliş!