Sözcü Plus Giriş

Aydın DEMİR

Isparta'da 2007'de meydana gelen uçak kazası nedeniyle mahkeme karşısına çıkan ve yaşadığı zorluklar nedeniyle şirketin ismini Atlas Jet'ten Atlas Havayolları'na çeviren Ali Murat Ersoy'un başı bu kez dolandırıcılık ve iftiradan belada. 

Atlas Jet eski Genel Müdürü Tuncay Doğaner, Atlas Global'in patronu Ali Murat Ersoy hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na, dolandırıcılık ve iftira iddiası ile iki ayrı suç duyurusunda bulundu. Ersoy hakkında yapılan soruşturma sonucunda takipsizlik kararı verildi. Ancak, Doğaner'in avukatı Hasan Ölçer'in Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı itiraf üzerine, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı iki ayrı suç duyurusu için iddianame hazırlayarak Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

HİSSELERİ UCUZA KAPATMIŞ

Bakırköy 12'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 19 Kasım 2015 tarihinde dolandırıcılık iddiası ile görülecek dava dosyasındaki belgelere göre, Tuncay Doğaner, Atlas Jet'teki yüzde 10'luk hissesini 770 bin dolara Ali Murat Ersoy'a 10 Eylül 2008 tarihinde bir protokolle devretti. Savcılığın iddianamesine göre, taraflar birbirlerinden alacaklı olmadıklarını, açılmış davalardan karşılıklı vazgeçtiklerini protokole bağladılar. İddianamede yer alan bilgiye göre, Ersoy protokolün ardından Doğaner hakkında suç duyurusunda bulunarak, alacak davası açtı.
İddianamede özetle, “Şüpheli Ali Murat Ersoy hile ve desise ile şikayetçiyi kandırarak protokol yapıp şikayetçi Tuncay Doğaner'in hisselerini ucuza alarak şikayetçiyi dolandırdığı yönünde makul suç şüphesinin oluştuğu” değerlendirmesinde bulunuldu. Ersoy için dolandırıcılık davasında 5 yıl hapis cezası isteniyor.
Bu arada Ersoy hakkında Bakırköy 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle iftira davası da açıldı. 15 Ekim 2015'te görülen dava ileri bir tarihe ertelendi. Bu davanın iddianamesinde, Ersoy'un Doğaner'in şirket hesabından kendi hesabına 770 bin dolar transfer ettiği, bu işlemin Ersoy'un bilgisi ve onayı ile yapıldığı belirtilerek, Ersoy'un Doğaner hakkında haksız şikayette bulunduğuna dikkat çekilerek dava açılması hususu dile getirildi.

ERSOY İDDİALARI İÇİN ‘GERÇEK DIŞI’ DEDİ

Atlas Global'in patronu Ali Murat Ersoy, her iki şikayet kapsamında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında verdiği ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi. Ersoy, avukatı aracılığı ile soruşturmayı yapan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Hikmet Akyol'a verdiği ifadesinde, “Doğaner'in iddiaları gerçek dışı. Şikayetçinin öne sürdüğü suçlar Bakırköy 5.Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelendi ve karara bağlandı. Şikayetçi ve yardımcısı 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şikayet etmelerinin sebebi budur” savunmasında bulundu.