Sözcü Plus Giriş

AVM’ler için yeni adres Esenler

Bakan Canikli AVM'lerin yeni adresini 90 bin konut yapılacak olan Esenler olarak gösterdi

Güncellenme: 12:55, 14/05/2015
AVM’ler için yeni adres Esenler

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AVM’lerin yeni adresi olarak Esenler’i gösterdi. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı’na ait devasa bir alan Esenler Belediyesi’ne devredilmiş, Başbakan Davutoğlu bu bölgeye 90 bin konut yapılacağını açıklamıştı. AVM'lerle ilgili yeni kriterler arasında ‘tüketim talebinin' de yer alacağını açıklayan Gümrük Bakanı Canikli, “Zengin daha az harcar. O nedenle Nişantaşı'nda değil de daha çok Esenler'de AVM'ye izin verilecek” dedi. Habertürk gazetesinden Deniz Çiçek’in haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Perakende Yasası kapsamında yeni kurulacak AVM'lere ilişkin ölçütleri belirlemek için harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, yeni kriterler arasında bölgelerin tüketim talebinin de yer alacağını belirterek, “Örneğin, Nişantaşı'nda harcama potansiyeli ile Esenler'deki harcama potansiyeli farklı. Zenginleştikçe harcama eğilimi azalır. Bu nedenle Esenler'de daha çok AVM'ye izin verilecek” dedi.

Bakan Canikli, bir grup gazeteciye Perakende Yasası kapsamında atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi. Bakanlar Kurulu kararıyla yeni açılacak olan AVM ve zincir mağazalara ilişkin kriterlerin yayımlayacağını kaydeden Canikli, “Trafik yoğunluğu, ulaşım ve otopark imkânları, o bölgedeki işlem hacmi, başka alışveriş merkezinin bulunup bulunmadığı gibi unsurlara bakarak kriterler belirlenecek. ‘Burada mağaza yeterli, ticaret hacmini karşılar' diyerek, başka AVM açılışına izin vermezseniz, o zaman da oradaki mevcut mağazaya avantaj sağlarsınız. Bu da tekelci yapı oluşturur. Gereksiz AVM açılışı için de izin verirseniz kaynak israfı olur” dedi.

ALIŞVERİŞ KRİZİ GELDİĞİNDE BUNLARI YAPIN

Canikli, nüfusun da önemli bir kriter olacağını belirterek, “Örneğin, Nişantaşı'ndaki nüfusun harcama potansiyeli ile diyelim bir Esenler'deki nüfusun harcama potansiyeli çok farklı. Düşündüğünüzün tam tersi olacak aslında. Zenginleştikçe insanların harcama eğilimi azalır. Diyelim ki aylık geliri 100 bin dolar olan insan var. Bir tarafta da aylık bin 500 lira neyse maaş alan emeklimiz var. İkisinin de gelirinde belli bir oranda artış yapın, 250 TL artırın. Zenginin ilave geliri olduğu gibi tasarrufa gider. Ama emekliye verdiğiniz 250 TL'nin tamamı tüketime gidecektir. Bunların hepsi önemli unsurlar olacak. Gelir seviyesi, yerleşim biçimi ve tüketim alışkanlıkları da önemli” diye konuştu.

YENİ BÖLGELERE ÖNCELİKLİ İZİN

Bir bölgenin gelişim potansiyelinin de AVM ve zincir mağaza açılışlarında belirleyici olacağını kaydeden Canikli, “Yeni bir bölgedir ve gelişme kaydediyordur. Ona göre ön almanız ve orada ilave izin vermeniz gerekir. Aksi halde tekelleşme oluşur. Çok hassas dengeler var. Seçim öncesine bu konunun yetişmesi zor görünüyor” diye konuştu.

YURTDIŞINDAKİ ALIŞVERİŞ CENNETLERİ

Kentsel dönüşüm planlamasında da AVM kriterlerinin dikkate alınacağını kaydeden Canikli, “Büyükşehirde dönüşüm projeleri var. Diyelim ki İstanbul Kadıköy'de Fikirtepe dönüşüyor. Şimdi oradaki bina sayıları artıyor, insanların gelir seviyesi değişiyor. Oradaki perakende işletmeyi de buna göre planlayacaksınız. Önde gidip, o bölgenin gelişimini düşüneceksiniz. Gelecekle ilgili öngörüler de bir kriter olacak” diye konuştu. Bakan Canikli, AVM'lerin pazar günü kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

90 BİN YENİ KONUT

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde Esenler’deki askeriyeye ait alana yeni konutlar yapılacağını açıklamıştı. Bölgedeki Milli Savunma Bakanlığı’na ait yaklaşık 8 milyon 700 bin metrekare alanın Esenler Belediyesine devredildiğimi açıklayan Davutoğlu, buraya 980 bin yeni konut ve 2,5 milyon metrekarelik şehir parkı yapılacağını belirtmişti.

Yayınlanma Tarihi:12:30,