Ali Babacan’dan Bank Asya açıklaması

Babacan, Bank Asya'da ortaklarla ilgili bilgilerin süresi içinde verilmediğini söyledi.

Ali Babacan’dan Bank Asya açıklaması
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan TRT’de gündeme dair soruları yanıtladı. Bank Asya ile ilgili soruya Babacan, “Bank Asya'da ortaklar ile ilgili bilgiler süresi içinde verilmedi, bilgiler geldikten sonra BDDK’nın değerlendirme süreci başlayacak ve BDDK nihai bir karar verecek” şeklinde yanıt verdi.
‘O VİLLAYI HİÇ KULLANMADI’

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın oturduğu lojmanı boşaltmasıyla ilgili konuşan Babacan, “Bunu basından gördüm haberim yoktu bu durumdan, kendisiyle de konuştum. Merkez Bankası Başkanı'nın oturduğu bir villa var Oran'da Erdem Başçı orayı hiç kullanmadı. Başçı Başkan Yardımcısı'yken oturduğu dairede oturmayı tercih etti. Şimdiye kadar bütün Merkez Bankası Başkanları o konutta oturdu. Başçı orayı hiç kullanmadı. Çocuklarının okulu için Ümitköy'e taşınmışlar. Çay Yolu tarafına, o ev de lojman değil kirasını kendi ödüyor. Bu gayet doğal” dedi.

MB GEREKTİĞİNDE MÜDAHALE EDER

Kurla ilgili nihai değerlendirmeyi herkesi dinledikten sonra, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) yaptığını belirten Babacan, şöyle konuştu: “PPK 7 kişiden oluşur, artı çok güçlü bir teknik ekip vardır ve pek çok kurumda olmayacak kadar bilgi Merkez Bankası’nda vardır. Dolayısıyla Merkez Bankası o geniş data seti ışığında ve fiyat istikrarı önceliği çerçevesinde kurla ilgili gelişmeleri takip eder, gerektiği zaman da gerekiyorsa da müdahalelerini yapar. Biz buna böyle bakıyoruz ve bunun hükümet açısından günlük bir tartışma konusu olması gerektiğini de doğru görmüyoruz. Çünkü hangi ülkede bunlar çok böyle günlük siyasi polemik haline getirilirse, sonuçta o ülke komple zarar görüyor, o ülkede risk pirimi yükseliyor, o ülkede faizler yükseliyor, öngörülebilirlik azalıyor. Kurla ilgili iletişimin tek bir kanaldan, asıl yetki ve sorumluluğun olduğu Merkez Bankası üzerinden yapılmasını biz önemli görüyoruz. Kurlarla ilgili bir iletişim olacaksa, bunun Merkez Bankası’ndan yapılmasını ve Merkez Bankası’nın söylediklerine itibar edilmesini önemli görüyoruz. Çünkü hem sorumluluk onlarda hem yetki onlarda. Dışarıdan herkesin görüşü olur ama nihai değerlendirmeyi Merkez Bankası yapar.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...