Reklamsız Sözcü

Bakan Şimşek’ten önemli uyarı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, ekonomiyi zor günlerin beklediğini söyledi.

android-time 10:45
Bakan Şimşek’ten önemli uyarı
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, ekonomiyi zor günlerin beklediğini söyledi.

Fed’in faiz arttıracağını belirten Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,küresel ekonomide zor bir dönemin geldiğine işaret etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV yayınında soruları cevaplandırdı. Ekonomiyi zor bir dönemin beklediğini söyleyen Şimşek, “Türkiye’de siyasi belirsizlik azaldı. Küresel ekonomik arka plana bakınca bir takım sıkıntılar var, zor bir dönem. Fed muhtemelen faizleri artıracak, parasal sıkılaştırmayı çok önceden başlattı. İngiltere Merkez Bankası da ikinci çeyrekte bunu takip eder. Faizlerde küresel olarak normalleme süreci başlayacak. Bu gelişmekte olan ülkeler için iyi bir haber değil. Para akışını sınırlar hatta yönünü bile değiştirebilir. Dolar likitiditesinde bir miktar sıkıntı yaşanabilir.” dedi.

RUSYA’YLA EN KÖTÜ SENARYODA KAYIP 9 MİLYAR DOLAR

Rusya’nın yaptırım kararlarını yorumlayan Şimşek şunları söyledi: “Rusya’yı önemli bir partner olarak gördük. Rusya’yla gerilim peşinde değiliz. İlk günden itibaren Rusya krizinin etkilerini bütün yönleriyle masaya yatırdık, her anlamda hazırlık içindeyiz. Üç temelde çalışma yaptık. Rusya bu sorunu diyalogla çözmeye yanaşmaz ve tavrı sürdürürse caydırıcı ne tür tedbirler alınabilir. Türkiye’nin enerjide Rusya’ya bağımlılığını yönetilebilir düzeye çekmek için ne yapılabilir. Bütün tedbirler hazır, Başbakanımıza sundum. Biz bu gerilimi tırmandırma peşinde değiliz. Turist sayısında 603 bin azalma var. Müteahhitlik hizmetlerinde yavaşlama var. En kötü senaryoda 9 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. Gerilimin etkisi GSYH’nin yüzde 0,3-0,4’ü civarında olabilir. Ümit ediyorum ki diyalog esas olur.”

RUSYA GIDA FİYATLARINI GEÇİCİ OLARAK DÜŞÜRÜR

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya gıda fiyatlarını geçici olarak düşürür. İşlenmemiş gıda ürünlerinin enflasyon üzerindeki baskısı çok güçlü. Buna yönelik yapısal tedbirler alma noktasındayız. Esas olarak tarlada ucuzken, tüketiciye neden pahalı ulaşıyor. Önümüzdeki dönemde tarımın yapısal sorunlarına bizim inmemiz gerekiyor. Tarımda ölçek son derece küçük.”

ASGARİ ÜCRETTE KAMU TÜM YÜKÜ ALMAZ

Başbakan Yardımcısı asgari ücretin işverene maliyetiyle ilgili olarak, “Geçici olarak kısmi bir telafi edici adımlar atılabilir. Ama bütün yükün kamu tarafından yüklenilmesi söz konusu olamaz” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:4507.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more