Sözcü Plus Giriş

BDDK’nın başına faizsiz bankacılık uzmanı atandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) başına Mehmet Ali Akben atandı.

Güncellenme: 06:35, 16/05/2015
BDDK’nın başına faizsiz bankacılık uzmanı atandı

Erdoğan SÜZER / İSTANBUL

Bankacılar faizsiz bankacılık konusunda deneyimli olan Akben'in Bank Asya operasyonunu tamamlamak için özellikle tercih edilmiş olabileceğini belirtiyor…

Mukim Öztekin'in, 14 Kasım 2014'te sağlık sorunlarını gerekçe göstererek ayrıldığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) başına Mehmet Ali Akben atandı. 2012 yılından bu yana Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) üyeliği yapan Akben, sektörün ‘faizsiz bankacılık' olarak bilinen katılım bankacılığı bölümünde uzmanlaşmış bir isim. 1961 yılında Kahramanmaraş'ta doğan ve Uludağ Üniversitesi'nde İşletme eğitimi alan Akben, özel sektörde muhasebecilik alanında çalıştıktan sonra faizsiz bankacılık alanına Faisal Finans'la ilk adımı attı. Ardından Kuveyt Türk, Anadolu Finans ve son olarak da Türkiye Finans'ta muhasebe ve mali işler alanında deneyim kazanan Akben, TMSF'de özellikle katılım bankacılığında etkin rol oynadı.

BANK ASYA İÇİN Mİ GÖREVLENDİRİLDİ?

Hazine Müsteşarlığı makamı daha uzun süredir boş bekletilirken atamanın sadece BDDK ile sınırlı tutulması farklı yorumlara neden oldu. Akben'in, Bank Asya'ya el koyan TMSF yönetiminde görev aldığına dikkat çeken bankacılar, BDDK'ya Bank Asya operasyonunu tamamlatmak amacıyla özellikle Akben'in seçilmiş olabileceğini ifade ettiler. Bankacılar, vefat eden BDDK Başkanı Mukim Öztekin ve sonrasında vekâleten iş başına gelen yönetimin sonuçlandıramadığı Bank Asya sürecinde Akben'in daha aktif görev alacağını belirttiler.

YÜZDE 5'LE YÜZDE 100'Ü YÖNETECEK

Öte yandan bugüne kadar sadece faizsiz bankacılık alanında deneyim kazanan Akben'in tamamen faiz sistemiyle çalışan dev bankacılık sektörünün tümünü birden yönetecek olması kaygılara neden oldu. Katılım bankalarının, Akben'in yönetimini devraldığı bankacılık sektörü aktif büyüklüğü içerisindeki payının sadece yüzde 5,1 olduğuna dikkat çeken bankacılar, bu durumun sektörde bir yönetim zafiyetine yol açmasından endişe ediyorlar.

EN FAZLA İLAHİ DİNLEMEYİ SEVİYOR

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u kısmen etkin olarak kullanıyor. Akben, sitede ağırlıklı olarak ilahiler ve gençlerin okuduğu ezanlar başta olmak üzere dini içerikli video ve mesajları paylaşıyor.

Boş bulunan üyelik koltuğu Korhan'ın

Akben'in yanı sıra boş bulunan BDDK üyeliğine de, yarım kalan süreyi tamamlamak üzere Mustafa Korhan atandı. Geçmişte Murakıplar Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan ve SPK üyeliği yapan Korhan'ın ismi, Can Akın Çağlar'la birlikte BDDK başkanlığı için geçmiş, ancak başkanlığa Çağlar getirilmişti. Bankacılık alanında deneyimli olan Korhan'ın faizsiz bankacılık alanında oluşabilecek açığı kapatabileceği belirtiliyor.