Sözcü Plus Giriş

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Kamuya açık şirketlerle bankalar hakkında yalan yanlış olumlu ya da olumsuz yönde haber yaparak şirketlerin değerinin düşmesine ya da yükselmesine neden olanlara ceza verilmesinin önüne geçen düzenlemeye yeni bir kıyak daha ekleniyor. AKP'li Süreyya Sadi Bilgiç'in verdiği önergeye göre, hisse senetlerinin değerini değiştirecek şekilde açıklama yapan, söylenti çıkaran haber yapanlar, dolaylı yoldan menfaat kazanması halinde ceza almayacak.

DOĞRUDAN MENFAAT SAĞLAYANLAR

Kritik önerge, Meclis'te görüşülen ve Banka Asya ile Türkiye İş Bankası hakkında yapılan karalama yayınları ve açıklamaları cezadan kurtaracağı söylenen düzenlemenin ilgili maddesine verildi. Önerge, dedikodu, söylenti çıkarma ya da yayın yoluyla şirket değerlerini etkileyenlerin dolaylı yoldan menfaat sağlamalarını suç olmaktan çıkarıyor. Önerge kabul edilirse 2 ila 5 yıl hapis cezası, bundan böyle sadece doğrudan menfaat sağladığı ispat edilen kişilere verilebilecek.

İŞTE O ÖNERGE

Mevcut maddede; “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle kendisine veya bir başkasına doğrudan yahut dolaylı bir menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır” deniyor. Önergeyle, “kendisine veya bir başkasına doğrudan yahut dolaylı bir” ifadesi maddeden çıkarıldı. Komisyonda bugün görüşülecek önergenin kabul edilmesi halinde, dolaylı yoldan menfaat sağlayanlar hapis cezası almaktan kurtulacak. Önergenin gerekçesinde, menfaatin tespitine ilişkin yapılacak incelemenin sınırlarının belirlenmesini teminen değişikliğin öngörüldüğü ifade edildi.

ERDOĞAN KURTARILIYOR

CHP'li İzzet Çetin, düzenlemeyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde işlediği suçların tamamen affedilmeye çalışıldığını iddia etti Meclis suç aklama yeri değil. Sayın Cumhurbaşkanı Merkez Bankası başkanına vatan haini dedi, İşbankası'na spekülasyon yaptı, Bank Asya'nın battığını söyledi. Bir maddeyle şimdi işlenen bu suçu ortadan kaldırmaya çalışıyorsunuz. Bunu başaramazsınız. Yargıdan kaçamayacaksınız” dedi.  MHP'li Mehmet Günal da bu maddenin Bank Asya için yapılan beyanların spekülasyonların cezalandırılmasını önlemek için çıkarılmak istendiğini söyledi, “Borsaya açık futbol takımı hakkında biri çıkıp yalan haber yazsa, dedikodu çıkarsa, şirket zarara uğrasa yapanın yanına kar kalacak” uyarısında bulundu.

TÜSİAD'dan o kuruma dava!

TÜSİAD’dan o kuruma dava!

Yayınlanma Tarihi:13:31,