Dev projeye izin çıktı!

Türkiye dev proje Türk Akımı'nın deniz altından ilerleyecek kesimine ilişkin mühendislik çalışmalarının yürütülmesine izin verdi.

Dev projeye izin çıktı!

Hürriyet’in haberine göre açıklama projenin ortaklarından Rus enerji devi Gazprom’dan geldi. İzin belgesi, boru hattını oluşturacak hatlardan ilki için Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında mühendislik çalışması yapılmasını öngörüyor.

Komşu da dahil oldu

Komşu da dahil oldu

İLK HAT TÜRKİYE PİYASASI İÇİN KULLANILACAK
Türk Akımı'nın deniz altından ilerleyecek kesimi, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteli dört hattan oluşacak. Boru hattı 660 kilometre boyunca Güney Akım için öngörülen güzergahı izleyecek, daha sonra 250 kilometre boyunca Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarına doğru ilerleyecek. İlk hattan sağlanacak doğalgazın bütünüyle büyümekte olan Türkiye piyasasının kullanımına sunulması öngörülüyor.

 

Boğaz'da Reza'nın önüne yatan kim?

Boğaz’da Reza’nın önüne yatan kim?

Türk tarafı ayrıca, Güney Akım projesinin Türkiye kesimi için elde edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi sonuçlarının yeni boru hattı için de kullanılabileceğini teyit etti. OAO Gazprom ile BOTAŞ Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden gidecek yıllık 63 milyar metreküp kapasiteli Türk Akımı boru hattının inşası için 1 Aralık 2014 günü Mutabakat Zaptı imzalamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...