Sözcü Plus Giriş

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararının etkisiyle sert düşüşle son iki haftanın en düşük seviyesi olan 2,5611’e gerileyen dolar/TL, şu dakikalarda 2,60 seviyelerinde dengelendi.

Dün güne 2,6137 seviyesinden başlayan ve gün içinde 2,6259’u gören dolar/TL, Fed’in Açık Piyasa Komitesi (FOMC) karar metninden “sabırlı” ifadesini çıkarmasına karşın üyelerin yıl sonu faiz tahminlerindeki düşüş ve enflasyon tahminlerindeki aşağı yönlü revizyonların etkisiyle sert düşüş yaşadı.

Fed’in tahminlerindeki aşağı yönlü revizyonlar faiz artırım sürecinin haziran ayında başlamayacağı beklentilerini artırdı. Fed’in açıklamalarının ardından dolar küresel piyasalarda değer kaybederken, dolar endeksi de buna bağlı olarak 99,8’den 97,2’ye kadar geriledi.

Bugün bankalararası piyasa açılmadan önce son iki haftanın en düşük seviyesi olan 2,5611’i gören dolar/TL, dolar endeksinde görülen toparlanmanın etkisiyle tekrar 2,60 seviyesine çıktı. Dolar/TL şu dakikalarda 2,5925’den işlem görürken, avro/TL ise düne göre yüzde 0,60 düşüşle 2,7670’den alıcı buluyor.

Analistler, Fed’in dünkü açıklamalarından sonra faiz artırımının erteleneceği beklentileriyle dolar/TL kurunda sert bir düşüş yaşandığını, Fed’in faiz artırımının ertelense de bu yıl içinde başlayacak olması nedeniyle kurda yaşanan geri çekilmenin kalıcı olmayabileceğini ifade ediyor.

Fed toplantısının sona ermesiyle birlikte piyasalarda ABD verilerinin takip edilmeye devam edileceğini dile getiren analistler, yarın kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesinin de yön üzerinde etkili olacağını kaydediyor.

Analistler, dolar/TL’de 2,56 seviyesinin destek, 2,60 ve 2,64 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu tahmin ediyor.

 

FED, 'sabırlı' kelimesini kaldırdı

FED, ‘sabırlı’ kelimesini kaldırdı

Yayınlanma Tarihi:10:03,