Reklamsız Sözcü

Dolar fırladı: 2,96’yı aştı

Dolar/TL 6 Ekim'den bu yana ilk kez 2.96'yı aştı ve 2,9645 seviyesini gördü

android-time 12:40
Dolar fırladı: 2,96’yı aştı
Dolar/TL 6 Ekim'den bu yana ilk kez 2.96'yı aştı ve 2,9645 seviyesini gördü

Yıl sonu nedeniyle piyasada hacimler oldukça azalırken; bir süredir gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans gösteren dolar/TL teknik seviyenin düşük hacimle kırılmasıyla 6 Ekim’den beri ilk kez 2.96’yı aştı. Bu sabah güne 2.92 civarında başlayan dolar/TL, en yüksek 2,9645 seviyesini gördü.

Bankacılar “önemli bir teknik seviye” olarak gösterdikleri 2.9350 seviyesinin kırılması sonrası düşük hacim nedeniyle hızlı bir yükseliş yaşandığını ve ABD Merkez Bankası (Fed) öncesi gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskılarının devam ettiğini söylediler.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Gelişmekte olan ülke para birimleri önümüzdeki hafta Fed’den beklenen faiz artışı öncesinde baskı altında. Dün açıklanan ve piyasa beklentilerini karşılamayan reform paketine bile olumsuz tepki vermemiştik ki, borsa ciddi bir tepki verdi.

Tüm bu olumlu seyirde petrol fiyatlarındaki düşüş önemli bir etkendi” dedi ve ekledi: “Ancak TL’nin son çeyrek başından beri gösterdiği performansı devam ettirebileceği sağlam gelişmeler şu an için yok. 2.9350 seviyesinin de kırılmasıyla bugün sert bir tepki gördük. Düşük hacimde olması da hareketin sert olmasının bir başka nedeni.”

Dün hisse senetlerinde, teknik seviyelerden gelen satışlar ve açıklanan reform paketinin beklentileri karşılamamasının bir araya gelişiyle yüzde 3’e yakın kayıp yaşanmıştı. TL ise aynı satış baskısını göstermemişti. TL dolar karşısında yüzde 0.85 değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen yüzde 0.9’lık değer kaybına paralel bir seyir izledi.

3 LİRAYI AŞABİLİR

Destek Menkul Araştırma Uzmanı Emre Özgüven, 2015 yılı boyunca sözlü yönlendirmeler ile piyasaları oyalayan FED'in haftaya gerçekleşecek yılın son ve en kritik toplantısında faiz artırımına gitme ihtimalinin oldukça arttığını belirterek, “16 Aralık'ta FED'in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Böyle bir durumda Dolar – TL üzerinde 4-5 kuruşluk bir ekstra prim yaratılarak, 2.95 – 3.00 aralığı hedef konumuna gelebilir” diye konuştu.
Destek Menkul Araştırma Uzmanı Aysun Göksu ise, “Piyasalar için son eşik olan, FED'in yılın son toplantısı için geri sayımın başlamasıyla piyasalarda hareketliliğin arttığını görüyoruz. FED'in beklentilerin aksine yüzde 0.50 oranında faiz artırımı gerçekleştirmesi durumunda piyasaların buna sert fiyat hareketleriyle reaksiyon vermesi beklenebilir. Kur açısından değerlendirecek olursak, FED'in bu beklenmedik sürpriz hamlesi elbette Türk Lirası varlıklarında zayıflamaya neden olacaktır. Böyle bir durumda Dolar/TL paritesi hızlı yükselişlere sahne olabilir ve kurda 3.07 olan tarihi zirvenin tekrar denenmesi söz konusu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:0811.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more