Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu? (28 Aralık 2015 Pazartesi)

Noel tatili nedeniyle uluslararası piyasalar kapalı. Peki tatilin dolara etkisi ne oldu? Dolar kuru ne kadar? Dolar yükselecek mi?

android-time 15:36
Dolar ne kadar oldu? (28 Aralık 2015 Pazartesi)
Noel tatili nedeniyle uluslararası piyasalar kapalı. Peki tatilin dolara etkisi ne oldu? Dolar kuru ne kadar? Dolar yükselecek mi?

Küresel piyasalar noel tatili yaparken, Türk yatırımcılar “Dolar ne kadar oldu” “Dolar yükselir mi” sorularının yanıtını merak ediyor. Cuma günü 2.9150 civarında günü tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne anlamlı bir değişim göstermeyerek saat 08:55’te 2.9160/2.9195 seviyesinde başladı. Dolar kuru gün içinde yatay seyrini koruyarak, 2.91 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Foto: AGE

Cuma günü 3.0530 civarında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.0576/3.0612, 3.1950 civarında olan euro/TL ise 3.1990/3.2051 seviyesinde. Euroda gün içinde 3.19 seviyesinde bir seyir izliyor.

Diğer yandan, Noel ve yeni yıl tatilleri nedeniyle yatırımcıların yeni pozisyon açma isteğinin azalması paralelinde piyasada hacimlerin düşük kalmaya devam ediyor.

Yurtdışında Cuma günü Noel tatili nedeniyle birçok piyasa kapalı idi. Bazı ülkelerde 1 Ocak Perşembe gününün yanısıra, yeni yıl öncesinde bugün ve yarın ve 31 Aralık’ta da bazı tatillerin yer alması nedeniyle bankacılar piyasanın yeniden hacim kazanmasının ancak önümüzdeki hafta itibarıyla gerçekleşeceğini belirttiler.

TCMB’nin Aralık ayı PPK toplantısında beklentilerin aksine kısa vadeli faizleri değiştirmemesi ardından sert yükselen dolar/TL, gelişmekte olan piyasalarda görülen olumlu hava paralelinde düşük hacimli piyasada kademeli olarak gevşemeye devam ediyor.

Öte yandan analistler gelişmekte olan piyasalara yönelik iştahın azalması halinde TCMB’nin beklentileri karşılamayan faiz kararının ardından TL’nin en kötü etkilenecek para birimlerinden biri olabileceğine dikkat çekiyor.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more