Dolarda yeni rekor

Merkez Bankası'ndan erken faiz indirimi ihtimalinin ortadan kalkmasıyla 2,40'ın altına kadar inen dolar yeniden yükselerek rekor kırdı.

Dolarda yeni rekor

Dolar cuma günü gördüğü 2,4483 tarihi zirvesinden uzaklaşan kur sabah dün saatlerinde 2,39 seviyelerinden işlem gördü.  Ancak daha sonra kademeli olarak yükselen kur Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamalar sonrası 2,46’yı aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.

‘BAĞIMSIZLIK’ VURGUSU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faizin enflasyona göre ayarlanamayacağını belirterek Merkez Bankası’nı eleştirdi ve “Merkez Bankası bağımsız olunca gelinen nokta bu. Bizim daha iyi bir noktayı yakalamamız lazım” dedi.

“2,50’YE GİTMESİ MÜMKÜN”

Bir bankanın döviz masası müdürü, “Açıklamaların bağımsızlık ile ilgili bölümü piyasadaki tepkiyi tetikledi.Aslında sabah Zeybekci’nin açıklamaları kaldırılabilir düzeydeydi. Erdoğan’da faiz konusundaki düşüncelerine bugün yeni bir bakış açısı getirmedi aslında. Ancak ‘Bağımsız bir TCMB ile yapılabilen bu’ açıklaması sert bir tepkiye neden oldu” dedi. Bankacı TL’deki değer kaybının devam edebileceğini 2,45, 2,47 ve 2,50 seviyelerinin test edilmesinin önümüzdeki günlerde mümkün olduğunu belirtti.

Bank AsyaBank Asya

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...