Piyasalarda enflasyon dalgası

Yurt içi piyasalar açıklanan ocak ayı enflasyon verilerinin ardından sert bir şekilde dalgalandı

Piyasalarda enflasyon dalgası

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı TÜFE verisinin piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 1,10 artmasının ardından dolar ve avro geriledi, BIST 100 endeksi düştü. Yıllık enflasyonun yüzde 8,17’den yüzde 7,24’e gerilemesine karşın, düşüşün 1 puanın altında olmasıyla dolar/TL 2,44’ten 2,41 seviyelerine, avro/TL de 2,76’dan 2,73 seviyelerine kadar geriledi. BIST 100 endeksi ise güne 90.000 puanın hemen üzerinde başladıktan sonra açıklanan enflasyon verisinin ardından 89.000 puanın altına kadar gerilese de gelen tepki alımları ile şu dakikalarda 89.500 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, yıllık enflasyonun 1 puanın altında bir düşüşe işaret etmesinin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yapılan açıklamada gelişmelerin 24 Şubat 2015 tarihindeki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında değerlendirileceğini bildirmesiyle faiz indirimine ilişkin beklentilerin ötelendiğini kaydediyor. Yarın ara PPK toplantısı yapılmayacağının anlaşılması ile döviz kurlarının ve BIST 100 endeksinin gerilediğini belirten analistler, dolar/TL’nin 2,41’in altında kalıcı olması durumunda pozitif havanın etkisini artırabileceğini tahmin ediyor.

Tahvil piyasasında ise 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,95 seviyesinden sınırlı bir yükselişle yüzde 6,98’e çıktı, 10 yıl vadeli tahvil faizi ise yüzde 7,17’den yüzde 7,11’e geriledi.

Enflasyon verilerinin ardından TCMB tarafından yapılan açıklamada, PPK’nın enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacağı, uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergelerinin iyileşmeye devam ettiği belirtildi.

Kritik enflasyon verisi açıklandı! Kritik enflasyon verisi açıklandı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...