Ekmeğe yetişemediler

Sayıları 19 milyona ulaşan işçi, memur, emekli, asgari ücretli, dul ve yetim maaşlarındaki artış yüzde 14.83’e ulaşan ekmek zammını yakalayamadı

Ekmeğe yetişemediler

En temel gıda maddesi olan ekmeğin fiyatı, son bir yıl içerisinde yüzde 14.83 oranında arttı. Sayıları 19 milyona ulaşan memur, emekli, asgari ücretli, dul, yetim hatta sendikalı işçiden hiç birinin maaş zammı ekmek zammına yaklaşamadı. Zam uçurumu artınca yoksulun ekmeği küçüldü.

Zamdaki çarpıcı çelişki Merkez Bankası'nın raporuyla gün yüzüne çıktı. Merkez Bankası'nın yayımladığı Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu, 2014 yılında vatandaşın ekmek zammı karşısında gerçek anlamda ezildiğini ortaya koydu. Merkez'in raporuna göre, TÜFE'nin yüzde 8.17 oranında arttığı 2014 yılında ekmek ve tahıl fiyatları yüzde 14.83 oranında zam gördü. Söz konusu bir yıl içerisinde vatandaşın en çok tükettiği gıda ve alkolsüz içecek mal grubu fiyatlarındaki artış da yüzde 12.73'e ulaştı.

MAAŞIN 6 KATI ARTTI
Vatandaşın en çok tükettiği ekmek ve tahıllı ürün fiyatlarında görülen yüzde 15'e dayanan zam oranı, aynı dönemde ücret ve maaşla geçinen dar gelirli çalışan ve emeklilere yapılan tüm zam oranlarını geçti. Asgari ücretliler, memurlar, memur emeklileri, işçi ve Bağ-Kur emeklileri, dul ve yetimler ile sendikayla pazarlık masasına oturan kamu işçileri dahil yaklaşık 19 milyon vatandaşın maaş zammı ekmek zammının altında kaldı. İşte ekmek zammına yetişemeyen çalışan ve emekliler:

Memurlar: Hükümet geçen yıl toplam 2 milyon 908 bin memura seyyanen net 124 lira zam yaptı, zam oranı yüzde 2.4 ila yüzde 6,8 oranında değişti. Aynı dönemde ekmeğe gelen zam, yüzde 2.4 zamla yetinmek zorunda kalan memurların aldığı zammın 6 katını aştı.
Memur emeklileri: Memurun aynı zammı memur emeklisine de verildi. Kesintiler olmadığı için memur emeklisine net zam 146 lira olarak yansıdı. Yüzde 5.8 ila yüzde 12.11 arasında gerçekleşen 1 milyon 953 bin emekli, dul ve yetiminin zammı ekmek zammının bir hayli altında kaldı.

SGK emeklileri: TÜFE'ye endeksli olarak zam alan 8 milyon 913 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisiyle dul ve yetimleri geçen yıl toplamda yüzde 9.1 oranında zam aldı. TÜFE ekmek zammına yenilince emekli de ekmek zammının altında kaldı.

Asgari ücretli ve sendikalı işçiler: Geçen yıl yaklaşık 5 milyon asgari ücretliye yüzde 11.3 zam yapıldı. 185 bin sendikalı kamu işçisinin payına da pazarlık masasından yüzde 6.1 zam düştü. Her iki kesim de ekmek zammına yetişemedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...