Sözcü Plus Giriş

Ekmek fiyatlarına zam mı var?

Halil İbrahim Balcı, 2 yıldan beri girdi maliyetlerinde artışlar olmasına rağmen ekmek fiyatlarına zam yapmadıklarını söyledi.

Güncellenme: 21:23, 04/05/2015
Ekmek fiyatlarına zam mı var?

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2 yıldan beri girdi maliyetlerinde artışlar olmasına rağmen ekmek fiyatlarına zam yapmadıklarını söyledi.

Bandırma ilçesinde fırınları ziyaret eden ve üyeleriyle görüşen Balcı, fırıncılar olarak girdi maliyetlerindeki artışı fiyatlara yansıtmamaya çalıştıklarını kaydederek, “Bunu son noktaya kadar taşımayı hedefliyoruz. Zor durumda kalmadıkça ekmek fiyatlarına zam yapmayacağız” dedi.

Ülkedeki ekmek israfına da dikkat çeken Balcı şöyle devam etti:

“Sağlıksız ve hijyenik ortamda ekmek üretilmediği zaman kalitesiz ekmek ekmek israfını da beraberinde getirmektedir. Bundan 1.5 yıl önce ülkemizde günlük ekmek israfı 6 milyon adet idi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde başlatılan ekmek israfını önleme kampanyasıyla birlikte günlük ekmek israfı 4 milyon 900 bin adete düştü. Bu yeterli bir rakam değildir. Bunun daha da düşmesi gereklidir. Ülkede hem ekmek israfının önlenmesi hemde ekmek maliyetlerinin düşmesi için fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Bununla ilgili olarak ta bakanlık nezdindeki çalışmalarımız devam etmektedir.”

Balcı, ülkede ekmek israfının önüne geçilmesi hemde ekmek maliyet fiyatlarının düşmesi için fırın enflasyonunun önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.