Sözcü Plus Giriş

Emekli ikramiyesi İsviçre’ye kaçmaz, ekonomiye girer

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Ergün, emeklilere 2 maaş bayram ikramiyesi verilmesi halinde bu paranın ekonomiyi canlandıracağını söyledi

Güncellenme: 10:38, 18/05/2015
Emekli ikramiyesi İsviçre’ye kaçmaz, ekonomiye girer

ERDOĞAN SÜZER

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emeklilere 2 maaş bayram ikramiyesi verilmesi halinde bu paranın yurtdışına değil, çarşı pazara gideceğini, bu sayede ekonominin yeniden canlanacağını söyledi.

Başkan Kazım Ergün, CHP'nin yaklaşık 11 milyon emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye ödenmesi yönündeki seçim vaadinin emekliler arasında büyük mutluluk ve heyecan uyandırdığını söyledi. Artık emeklilerin en büyük hayalinin ve umudunun bu heyecanın gerçeğe dönüşmesi olduğunu belirten Ergün, “Bu noktadan sonra emeklinin umuduyla oynanmasın. Bütün emekliler umudun gerçekleştiği günü görmek istiyor” dedi.

PARAYI KAÇIRACAK HALİMİZ YOK

Emekliler geçim derdine düşmüşken, kamuyonuda pirzola yemesi ile ünlenen ve “Pirzolacı Başkan lakaplı Kazım Ergün emeklilere iki ikramiye ödenmesi halinde bu paranın ekonomiye canlılık, milyonlarca aileye de mutluluk getireceğini ifade etti. Ergün, “Kimse korkmasın, emekliye verilen para kuruşu kuruşuna ekonomiye girer. Emeklinin ikramiyeyi alıp İsviçre bankasına yatıracak, Londra'ya kaçıracak hali yok ki. Emekli parasını bankadan alacak kasaba, manava, fırına, bakkala yatıracak. Bu sayede piyasa canlanacak, fabrikalar üretim yapacak, işsizlere yeni iş kapıları açılacak” diye konuştu.
Başkan Ergün, emeklilerin ikramiye olarak ödenecek parayı yastık altına atıp saklama imkanı da olmadığını belirtirken, “Emekli keşke ikramiyeyi ölüm, dirim parası ayırabilse. Ama onu da yapamaz. Emeklilerin büyük bölümü banka kredilerine kapılmış. Çocuğunu evlendirmek için, cenazesi için kredi çekmiş. İkramiye ancak nefes aldırır” dedi.

RANTI 3-5 KİŞİ PAYLAŞIYOR

Ergün, ikramiyeye bütçede kaynak bulunup bulunmayacağına ilişkin tartışmalara ise, “Her yere kaynak bulunuyor da emekliye gelince mi bulunamıyor? Kaynak arayan bütçeye baksın. Bütçeden faize 55 milyar liranın üzerinde para ödeniyor. Bu devasa rant emekliye mi gidiyor. Hayır, sadece 3-5 rantiyeciye gidiyor. Kaynak istenirse bulunur. 5 milyon emekliye nasıl 100'er lira bulunduysa 11 milyon insana da bulunur” diye konuştu.

500 lira zammı kendimiz aldık

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emekli dernekleri olarak emeklilerin haklarını korumak için bugüne kadar büyük bir mücadele yürüttüklerini belirtirken, bugün emekliye ödenen zamların bir bölümünün bu mücadele sayesinde elde edildiğini söyledi. Ergün, “Eğer bu mücadele olmasaydı bugün emekliler 200 ila 500 lira arasında daha düşük maaş alıyor olacaktı” dedi.