Reklamsız Sözcü

En düşük sosyal koruma yardımını Türkiye yaptı

Türkiye, 2014 yılında sosyal koruma yardımlarının GSYH'ye oranı en düşük olan ülke oldu.

android-time 15:46
En düşük sosyal koruma yardımını Türkiye yaptı
Türkiye, 2014 yılında sosyal koruma yardımlarının GSYH'ye oranı en düşük olan ülke oldu.

Seçilmiş Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içerisinde, kişi başına düşen sosyal koruma yardımlarında 19 bin 443 Euro ile Lüksemburg ilk sırada yer aldı. Türkiye'de ise bu rakam 2014 yılında bin 95 Euro olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) edinilen bilgiye göre, seçilmiş AB ülkeleri içinde en düşük kişi başı sosyal koruma yardımını Bulgaristan yaptı.  Seçilmiş Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içerisinde, kişi başına düşen sosyal koruma yardımlarında 19 bin 443 Euro ile Lüksemburg’un ilk sırada yer aldığı görüldü. Bunu 13 bin 367 Euro ile İsveç ve 11 bin 334 Euro ile Hollanda takip etti. Türkiye'de ise bu rakam 2014 yılında bin 95 Euro olarak gerçekleşti. Bulgaristan ise 979 Euro ile en son sırada yer aldı.

Sosyal koruma yardımlarının GSYH’ye oranı yüzde 14 oldu. Sosyal koruma yardımlarının GSYH’ye oranı en düşük ülke Türkiye oldu. Seçilmiş AB üyesi ülkeler içerisinde, sosyal koruma yardımlarının Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranı incelendiğinde, ilk sırada yüzde 31,7 ile Fransa yer aldı. Bunu, yüzde 29,4 ile İsveç ve yüzde 29,3 ile Hollanda takip etti. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more